Як зробити лук своїми руками?

Луки застосовуються людиною з найдавніших часів. Археологічні знахідки свідчать про те, що первісні люди використовували схожу метальну зброю близько 64 тис. років тому. Деякі цивілізації вели війни, покладаючись на загони влучних лучників. Великі полководці давніх часів нерідко звертали грізного ворога втеча, грамотно застосовуючи атаку стрілами.

Сьогодні лук найчастіше використовують для спортивних занять чи розваги. При останньому варіанті застосування метальна зброя нерідко роблять своїми руками. Для бажаючих спробувати власні сили у цій справі нижче наведено поради щодо виготовлення такого пристосування.

Основні етапи виготовлення дерев'яного лука

Спочатку необхідно підібрати потрібну деревину. Підійдуть гілки таких дерев, як клен, ялівець, ясен, ліщина, в'яз, береза, дуб, кедр. Заготовляти матеріал краще взимку (знайти заготівлю заздалегідь). Оптимальною температурою спила прута вважається −10...-15 °C. Такі заготовки відрізняються еластичність, гнучкість. Гілка має бути:

  • щодо рівної, допускається наявність невеликого вигину;
  • без тріщин, велику кількість сучків;
  • завтовшки 3,8-5 см.

Тим, хто цікавиться, як зробити лук своїми руками, важливо пам'ятати, що довжину потрібно підбирати з урахуванням відстані, на яку планується метати стріли. Короткі метальні пристрої м'якіші, тому стріляти з них у далекі мішені не вийде. Зазвичай розмір становить 1,2-1,5 м. Цього достатньо, щоб метати стріли на пристойну відстань.

Гілку обпилюють по обидва боки до потрібної довжини +30 сантиметрів. Запас залишають у разі утворення тріщин під час сушіння прута. Потім торці обробляються олійною фарбою. Після висихання даного покриття кінці обертаються поліетилен.

Процес сушіння дерев'яної заготівлі

Сушити гілку потрібно в корі. Від якості проведення цієї процедури залежить довговічність, еластичність лука. Застосовують три види сушіння:

  • Природна - триває 2-5 місяців, вологість заготівлі знижується до 8-10%. Під час такого сушіння не можна допускати попадання на ціпок прямих сонячних променів.
  • Прискорена - спочатку заготовку сушать у природних умовах (до вологості 18-20%). Потім ціпок вимочують/виварюють у воді. Після цього гілку кріплять струбцинами до бруса. Цей метод дає можливість висушити прут за кілька тижнів.
  • Інфрачервона - тут зайва волога видаляється за допомогою термокасети або термомата з ІЧ-нагрівальним елементом. Заготівлю кладуть прямо на обігрівач і залишають сушитися протягом 3-7 діб.

Експерти радять заготовляти 5-10 прутів. Це тим, що деревина досить чутлива до зовнішніх впливів. Тому правильно висушити гілку, швидше за все, вийде не з першого разу.

Сухому пруту потрібно надати потрібної форми. При цьому важливо пам'ятати, що ручка (середня частина) повинна бути товщою за плечі.

Виготовлення тятиви лука

Цей елемент складається з основи та обмотки. Перша складова виконується із матеріалів під назвою кевлар, дакрон, фаст-файт. Трохи найгіршими параметрами мають нейлонові, капронові, пропіленові, лавсанові нитки. Обплетення можна робити з капрону, нейлону, шовку.

Порядок виготовлення тятиви такий:

  1. Готується дошка з убитими цвяхами або тонкими планками круглого перерізу.
  2. Здійснюється намотування основи. Мотають зазвичай пучком у 12-16 ниток. Товщина основи в результаті має становити близько 2-3 мм.
  3. Пучок змащується клеєм.
  4. Намотується обплетення. Якщо клей під час виконання операції висохне, потрібно нанести додатковий шар.

Довжину тятиви вибирають на 7-10 см коротше за розмір лука. Інакше натяг буде недостатнім.

Виготовлення наконечників, стріл

Дерево найчастіше виготовляють із міцних квадратних березових штапиків. Кругла форма придається з допомогою рубанка чи ножа. Далі ножівкою на п'яті виконують зарубку стріли для лука (глибиною близько 7 мм). Можна просто придбати готову деталь у вигляді пластикового наконечника. Потім круглим напилком слід зробити два вирізи, щоб тримати стрілу під час натягу.

Оперення можна виготовити з паперу, обклеєного скотчем. Щоб пір'я було однаковим, слід зробити лекало. Наконечники стріл можна придбати на one-click.com.ua або виготовити із тонкої жерсті.

Техніка безпеки при використанні лука

Під час застосування даного пристосування важливо дотримуватись таких правил:

  • не цілитися у людей;
  • не натягувати без потреби тятиву зі стрілою;
  • не опускати натягнутий лук вертикально вниз (так можна випадково вистрілити собі в ногу).

Додатково хто цікавиться, як зробити лук і стріли своїми руками, потрібно пам'ятати, що під час тривалих періодів зберігання метальної зброї тятиву з нього краще знімати.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук