Як вибрати хороший бінокль: поради фахівців інтернет-магазину ВАНКЛІК

Бінокль є одним з найпопулярніших оптичних пристроїв. З 19 століття випускається безліч моделей. Вони застосовуються на морі та на суші, на відпочинку та полюванні, у театрі та цирку, при спостереженні за небесними об'єктами та спортивними подіями.

Тому багатьох цікавить питання, як вибрати бінокль. Щоб відповісти на нього, необхідно ознайомитись із головними параметрами оптичного пристрою. Бінокль в рази зручніше використання підзорної труби, адже за допомогою цього можна спостерігати за об'єктами відразу двома очима, що набагато комфортніше.

Технічні характеристики оптики

Сам ручний прилад знайомий кожному: він складається з двох паралельних трубок із лінзами. Деякі характеристики мають визначальне значення при виборі. Тому охочим придбати бінокль потрібно орієнтуватися в основних параметрах.

Кратність збільшення

Кратність збільшення пристрою одна з найголовніших характеристик. Величина говорить про те, наскільки зменшується відстань між спостерігачем та об'єктом. Наприклад, якщо на упаковці вказаний показник 10х, це означає, що між спостерігачем і об'єктом спостереження відстань зменшується в 10 разів. Тобто можна бачити все у подробицях, як із 100 метрів. Цю величину завжди вказують відразу після назви моделі, що допомагає зорієнтуватися під час вибору.

Діаметр об'єктива

Багатьох цікавить, як вибрати хороший бінокль із великим збільшенням. Важлива як кратність, так і діаметр вихідної лінзи (об'єктива). Він відповідає за кількість світла, що збирається оптичним пристроєм. Чим вище цей параметр, тим яскравіше об'єкт. Наприклад, в описі бінокля вказуються цифри 10×50. Це означає, що у виході через окуляр формується потік світла з діаметром 5 мм.

Людська зіниця змінює діаметр від 1 мм (при яскравому світлі) до 8 мм (в темряві). Ідеальний показник відповідає діаметру лінзи та діаметру зіниці, але розмір останнього завжди змінюється.

Фахівці інтернет-магазину Ванклік рекомендують вибирати оптику з максимальним діаметром об'єктива. Особливо якщо йдеться про застосування бінокля у темну пору доби.

Світлосила

Цей показник визначає, наскільки яскравим буде побачене зображення. Вкрай важливим є цей параметр, якщо прилад планується використовувати в умовах недостатньої видимості. При спостереженнях у яскраві сонячні дні світлосила не така важлива.

У біноклі 10×50 цей параметр дорівнює 25. Але є і моделі, де світлосила не досягає і 10. У більшості випадків показник знаходиться в діапазоні від 9 до 20. Світлосильні моделі мають показник 20-36.

Сутінковий фактор

Величина, що заслуговує на увагу, це фактор сутінків. Він також вказується у назві за допомогою цифр. Сутінковий фактор визначає ступінь деталізації картинки за низької освітленості. Показник з кожним роком стає все менш значущим. Це з тим, що виробники оптики використовують нові технології, що стосуються просвітлювальних покриттів об'єктивів.

Точка зору

Цей параметр є чимось іншим, як ширина огляду (охоплення). Він може відображатись по-різному: градуси, метри. Поле зору безпосередньо з збільшенням оптики: чим вище збільшення, тим вужче кут огляду.

Нерідко прилади можуть мати однакове збільшення, але різну ширину огляду. Багато що вирішує конструкція, будова призм, оптична схема.

Чим ширше поле зору, тим зручніше спостерігати за об'єктами, що швидко рухаються. Наприклад, якщо на полюванні потрібно стежити за видобутком, що переміщається, то краще використовувати оптику з великою шириною охоплення.

Конструктивні особливості оптичного приладу

Щоб відповісти на запитання, як вибрати хороший і не дорогий бінокль, слід враховувати його параметри. Значну роль зручності використання оптичного пристрою грає його конструкція. Насамперед тип оптичної схеми будови.

Оптична схема

Усього існує 2 схеми: Porro та Roof. Перша конструкція вважається класичною, недорогою у виготовленні. Roof є більш технологічною системою, але й помітно дорожче.

Щоб зрозуміти, як вибрати хороший і недорогий бінокль, слід зважати на його параметри. Значну роль у зручності використання проптичного пристрою грає його конструкція. Насамперед тип оптичної схеми будови.

Збільшення зображення

Збільшення буває фіксованим чи змінним. У першому випадку кратність не можна змінити, тоді як у другому є можливість змінювати її величину у встановленому діапазоні. Здавалося б, краще вибрати модель зі змінним збільшенням. Але така конструкція має не найвищу якість зображення, меншу ширину поля зору. Крім того, складніша будова призводить до більшої ймовірності поломки.

Фокусування зображення

Щоб наводити різкість, у біноклях передбачено фокусування. Вона може бути:

  • фіксованою - немає ніякого регулювання (саме зір фокусується на об'єкті);
  • центральної – фокус змінюється відразу у двох тубусах;
  • індивідуальною – для кожного ока окремо.

Кожен із типів має свої недоліки. Наприклад, фіксована більше навантажує очі. Індивідуальне фокусування вважається найбільш надійним.

Просвітлювальне покриття

Сучасні біноклі складаються з багатьох лінз. При проходженні світла крізь них рівень освітлення може значно знижуватися. Втрати можуть становити до 50%. Тому виробники оптики наносять покриття, що просвітлюють. Застосовують такі варіанти:

  • одношарове;
  • повне одношарове;
  • багатошарове;
  • повне багатошарове.

Крім того, є відмінності за кольором: рубінове, фіолетове, зелене.

Якщо покриття наноситься однією сторону лінзи, його називають одношаровим, якщо з обох боків, то повним одношаровим. Неважко здогадатися, що якщо лінза покривається кількома шарами, то покриття, що просвітлює, називають багатошаровим. При такій обробці лінз втрати світла становлять лише 1-2% (у кращих моделях).

Бюджетне покриття може призводити до зміни кольору. Наприклад, рубінове нанесення призводить до невеликого спотворення кольору, зелене популярніше, а фіолетове наноситься в преміальній оптиці. Важливо, що чим краще покриття, що просвітлює, тим дорожче буде коштувати сам бінокль.

Види спеціальних біноклів

Існують різні типи оптики, оскільки вона використовується у певних умовах. Серед найпопулярніших виділяють астрономічні, театральні та військові моделі.

Астрономічні біноклі використовують для спостереження за нічним небом. При виборі слід орієнтуватися на високу кратність (понад 25х) та максимальний об'єм об'єктиву (від 70 мм). Спостереження ведеться не з рук, а зі штативу.

Театральні моделі створені для перегляду вистав, спортивних подій та інших вистав. Для них характерні компактні розміри, елегантний вигляд та особлива конструкція. Часто для зручності утримання використовується лорнет або невеликий наш ланцюжок.

Військові/морські біноклі застосовуються з розвідувальною метою. Якщо військові моделі виготовлені в захисних кольорах, а їх лінзи не дають відблиску, то морська оптика навпаки яскрава, а сам бінокль не тоне у воді.

Універсальні моделі біноклів

Найпопулярніша категорія оптичних пристроїв - універсальні. Найчастіше вони мають кратність 8х, 10х чи 12х. Такі моделі класифікують за розмірами та діаметром об'єктива (до 30 мм, 30-49 мм, 50 мм і більше).

Компактні прилади зручніше використовувати в поході та подорожі, але їхня низька світлосила призводить до незручності застосування в умовах низького освітлення.

Середньорозмірні біноклі - найпопулярніша категорія. Вони позбавлені нестачі попередньої групи, але менш компактні. Саме такий тип пристроїв чудово підійде для спостереження природи, риболовлі, полювання.

Великі моделі незручно носити із собою на більші відстані. Тому краще застосовувати їх стаціонарно (на штативі). Їх світлосила дозволяє вести спостереження навіть у темну пору доби.

Знаючи всі перераховані особливості такого виду оптичних приладів, неважко буде вибрати відповідний бінокль відповідно до умов і цілей використання. Виробники пропонують безліч додаткових функцій. Наприклад, заповнення тубусів газом виключає появу конденсату на лінзах, а водонепроникність захистить оптику від влучення води. Але за кожну функцію доведеться доплатити.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук