Як вибрати ніж?

Как выбрать нож?

Така постановка питання, звичайно, не особливо коректна, але зупинимося все ж на ній. Щоб для початку визначитися з тим, які ножі сьогодні взагалі бувають. Не будемо повторюватися, що ніж варто вибирати виходячи з того, як і в яких умовах його будуть використовувати. Зрозуміло й дитині, що філеровочний ніж, не піде для облаштування туристичного табору або метання в ціль. Тому сьогодні виробники випускають широкий спектр ножів буквально на всі випадки життя. Класифікація їх гранично проста, якщо вірити довідникам. Більшість енциклопедій розрізняє ножі по конструкції (складаний, з фіксованою рукояткою), за призначенням (мисливські, метальні, кухонні), а також ножі національні кукрі, традиційні та легендарні (Mark II від американської компанії KA-BAR розроблений під час Другої світової війни для морських піхотинців).

Як вибрати ніж

Отже, які бувають ножі по конструкції. Найбільш поширені моделі з фіксованою рукояткою, з'єднаної нерухомо з клинком. Як приклад можна привести вироби досить молодий, але вже популярної в своїй галузі російської компанії Лепеха, розташованої в славному традиціями ножовий промисловості місті Златоуст. При цьому сама рукоять може бути як всадной (тобто досить вузьке лезо буквально всажівал в рукоять, а після конструкція фіксується), так і клепаной, яка вважається більш міцною, але і більш важкою за рахунок широкого хвостовика.

Не меншою популярністю користуються ножі складні. Різноманітність замикаючих механізмів дозволяє говорити про різні типи складничків. Сьогодні виробники найчастіше використовують замки liner-lock (модель Gerber 22-01405), і lock-back (шведський ніж Fallkniven Tre Kronor Folder tiger wood TK3tw). Це механізми жорсткої фіксації, вони досить прості, а тому не вимагають особливої уваги і догляду, надійні в експлуатації. Тим, хто вважає за краще не таку жорстку фіксацію, варто звернути увагу на замки типу slip-joint, які запобігають випадкове складання і закриваються при навмисному додатку зусиль до обуха ножа. Серед незвичайних складничків варто відзначити ножі метелики, які замикаються замком типу Bali-Song як у американської моделі Benchmade Balisong 4 "Morpho (51). Рукоять такого ножа, що приховує клинок, утворена двома поздовжніми половинками, з'єднаними шарніром з хвостовиком.

Окремо хочеться згадати Швейцарський армійський ніж, став явищем в середовищі ножових справ майстрів, що випускається під маркою Victorinox. З'явившись в кінці XIX з легкої руки швейцарця Карла Ельзенер цей ніж, порожниста рукоять якого спочатку включала сам клинок, викрутку і штопор, що не втрачає з часом своїх позицій, набуваючи все збільшується набір інструментів.

Щоб закінчити класифікацію ножів по конструкції залишилося згадати ножі точкових (рукоятка у них розташована перпендикулярно лезу, подібно штопору), скелетні (штамповані з одного листа металу, такі як Ka-Bar Becker Eskabar BK14) і ножі зі знімними клинками (така, модель Boker Optima Set (ніж + пила) 113103). Віяння останніх років - це ніж-кредитка розміром і товщиною з банківську картку, де рукоять складається навколо клинка на манер орігамі.

Градація ножів за призначенням ще більш обширна. Це і бойові ножі (багнет-ніж, метальний), і моделі, розроблені для туристів, рибалок, мисливців, так звані ножі виживання і ножі «на кожен день» (часто називаються універсальними), мультитули (які коректніше відносити все ж до інструментів, незважаючи на наявність одного або декількох клинків різної форми і призначення), і кухонні, і спеціальні (наприклад, хірургічні).

Перш, ніж розглядати ці типажі більш конкретно, звернемося до Феміди за деякими фактами. Закон України «Про холодну зброю» визначає, які, власне, клинки може набувати і застосовувати будь-який громадянин країни, а які тільки при наявності мисливського квитка і дозволу. Отже, виходячи з цього нормативного документа, холодна зброя, володіти яким не може людина молодше вісімнадцяти років, це ніж:

  • з клинком не менше дев'яноста і товщиною не менше двох і шести десятих міліметрів;
  • з висотою упору не менше п'яти міліметрів;
  • з глибиною одиничної подпальцевой виїмки не менше п'яти міліметрів (при наявності декількох, глибина однієї з них не повинна бути менше чотирьох міліметрів);
  • з кутом сходження кромки і обуха не більше сімдесяти градусів.

Все інше залишається за межами холодної зброї і може бути використано абсолютно будь-якою людиною, навіть підлітком, абсолютно законно.

Отже, ножі за їх призначенням. Почнемо, мабуть, з туристичних. Більшість завзятих туристів мають при собі не складаний ніж, а з фіксованою рукояткою. І тому кілька причин. Перша -такий інструмент зазвичай виготовлений з цілісного шматка металу, а тому славиться більшою міцністю. Що стосується леза, то краще вибирати модель з гладкою ріжучою кромкою, а не серрейторной (пилкоподібної), оскільки остання хоч і чудово підходить для різання як синтетичних матеріалів, так і того ж м'яса, при цьому складна заточування. Довжина клинка такого ножа в ідеалі становить не більше десяти-п'ятнадцяти сантиметрів, ширина - двадцять п'ять-тридцять п'ять міліметрів, а товщина - не більше чотирьох, але і не менше ніж три міліметри. Відмінним вибором туристичного ножа стане модель Хаскі від Златоустівського підприємства Лепеха.

Ніж мисливський має багато схожого з туристичними моделями. Довжина клинка також рекомендована в межах від десяти до дванадцяти сантиметрів, правда, для оброблення видобутку рекомендують віддавати перевагу довжині в п'ятнадцять сантиметрів. Це також часто нескладною ніж (хоча деякі виробники випускають складники, орієнтовані на мисливців). При цьому варто враховувати, що зі збільшенням довжини клинка часто збільшується і вага інструменту. Як матеріал для клинка бувалі мисливці вважають за краще не жорсткі стали, які досить часто виявляються крихкими, а більш м'які, які хоч і вимагають частої заточки, а, отже, швидше зношуються, але і привести їх у робочий стан дуже просто буквально каменем. А от за формою клинок, на відміну від туристичної моделі, краще вибрати вигнутий - так званий ськінер. Такий ніж характеризується більшою робочою поверхнею, мінусом ж його вважається менша міцність, тому економити на такій моделі настійно не рекомендується. З якісних мисливських ножів подібного типу варто звернути увагу на клинок Buck Skinner 103BKSB від відомого американського виробника.

Окремо хочеться згадати про ножах для рибалок. Так-так, їм не обов'язково користуватися не завжди зручними туристичними або мисливськими клинками. Для обробки риби, буде найбільш комфортний філейний ніж з довгим і тонким лезом Buck Clearwater 9 "Fillet, 12C27 Sandvik 028BLS1B з першокласної неіржавіючої шведської сталі. Рукоять інструменту створена з практичного термопластика і додатково захищена від вислизання з вологою долоні вставками з нековзкого каучуку.

Ніж виживання - інструмент, який не терпить економії, оскільки його основне призначення - зберегти життя в тяжких умовах, як би пафосно це не звучало. Ніж виживання - це ні в якому разі не величезний тесак, який невідомо, до чого взагалі можна пристосувати за винятком вирубки очерету і підліску. Великим клинком в силу його ваги і габаритів складно управлятися, а тому в якості ножа виживання він малоцікавий. Тому ідеальна довжина леза такого ножа лежить в межах від десяти до п'ятнадцяти сантиметрів. Вибираючи між серрейтором і ножем з гладкою заточуванням ріжучої кромки, віддайте перевагу другому, оскільки, як уже згадувалося, його легше гострити. А ось товщина такого клинка повинна бути більше за, ніж у туристичних чи мисливських ножів: в межах трьох-шести міліметрів. Прекрасно ілюструє ці характеристики модель Pohl Force Foxtrot One Survival (1037) німецького ножового майстра Дітмара Поля.

Обговорювати ножі можна ще довго: матеріал клинка і рукояті, оптимальна кількість предметів в багатофункціональних інструментах, обробка клинка, наявність або відсутність стропореза і склобою ... Все це зокрема, який заслуговують окремої розмови. Наостанок хотілося б зазначити, що при виборі ножа, як і будь-якого іншого інструменту, здатного якщо не врятувати, то істотно полегшити життя, скупитися не варто. Краще придбати одну-дві дійсно якісні моделі, ніж міняти ножі через кожні рік-два.

Автор

Шовкун Сергій
Усі пости автора