З необхідністю захисту своїх готівки і матеріальних заощаджень стикається практично будь-яка більш-менш забезпечена людина. І це завдання можуть ефективно вирішити сейфи. Однак вам потрібно розуміти, що існує безліч різновидів сейфів, кожен з яких призначений для своїх цілей. Про те, як вибрати сейф і чим вони відрізняються один від одного, ми вам розповімо.
Усі хочуть забезпечити захист свого майна, але покупка сейфа не є гарантією безпеки ваших матеріальних благ. Ряд особливостей сейфа вплине на його стійкість до різних видів зламування, а відтак правильний вибір сейфа зможе захистити саме ваші речі. Сейфи бувають наступних видів:
- Меблеві – такі сейфи мають невисоку зломостійкість і у них відсутня захист від вогневої дії. Але завдяки їхнім габаритам та вазі, вони без проблем кріпляться чи вбудовуються у меблі. Найчастіше вони використовуються для зберігання готівкових чи важливих документів.
- Офісні — досить добре демонструють себе під час захисту цінних документів та матеріальних активів. Вони обладнані спеціальними кодовими замками. Ці замки відкриваються при правильно введеній комбінації, яку можна повідомити довіреним особам (що набагато ефективніше, тому що ключ можна втратити, а запам'ятати комбінацію набагато простіше). Також за необхідності цю комбінацію можна міняти.
- Вбудовувані - сейфи даної категорії славляться гарною зломостійкістю та вогнестійкістю. Також їх дуже легко замаскувати як у офісі, так і в будинку. А маскування — це додатковий рівень захисту, який грає велику роль умовах потенційного пограбування.
- Сейфи для зберігання зброї – замок під ключ, кріплення до підлоги та стіни та середній клас захисту – це те, чим характеризуються сейфи для зброї. Вони дуже ефективні при зберіганні зброї та амуніції.
- Банківські (вони ж касові) сейфи – це стандартний та звичний атрибут банківських відділень. У них зберігаються заощадження банку і клієнтів, тому вони мають підвищений рівень захисту.
- Шафа-сейф - такі сейфи призначені для використання у громадських місцях та адміністративних будівлях: школах, торгових центрах, супермаркетах тощо.
- Смарт сейфи – це спеціальні сховища, які здатні здійснювати операції із банкнотами. А саме: перевіряти купюри та визначати їхню справжність, перераховувати їх і сортувати за номіналом. Такі пристрої часто використовуються в банках, і з метою безпеки вони оснащені спеціальними засобами для ідентифікації персоналу (наприклад, пристроєм для зчитування інформації з пластикової картки).
- Депозитні – такі сейфи містять у собі спеціальний шлюз для прийому готівки у сховищі. Прийом грошей здійснюється без відмикання сейфа.
- Депозитні осередки — вони являють собою осередки різних розмірів з окремим замком на кожному. Щоб відкрити таку комірку, потрібно задіяти два ключі. Один із них знаходиться у клієнта, інший — у банку.
- Кешбокси – це спеціальні пристрої, які прикріплюються до кузова автомобіля. З метою підвищення рівня безпеки такі сейфи оснащені або спеціальними маяками або механізмом знищення вмісту, який активується у разі несанкціонованого доступу. Ними часто користуються інкасатори.
- Сейфи з термостатом - такі сейфи являють собою спеціальне обладнання, в якому органічно поєднуються зломостійкість і підтримання необхідної температури. Їх переважно використовують у медичних цілях для зберігання спеціальних ліків, що потребують спеціальної температури, або трансплантатів.
- Ексклюзивні сейфи - вони відносяться не тільки до сховищ матеріальних цінностей, але і до предметів розкоші.
Також варто звернути увагу на типи замків, якими обладнано сейф. Потрібно, щоб захисний механізм відповідав нормам безпеки і легко піддавався злому, і навіть, щоб він був зручний і зрозумілий у використанні його власнику. Замки бувають наступних типів:
- Ключові – це одна з найпоширеніших категорій. Досить часто сейфи містять у собі два таких замки (як у вищезгаданих депозитних осередках). Можливість зламати такий замок залежить від спеціального елемента – сувальди. Це металеві пластини з прорізами та пазами. І щоб зробити замок придатним для відкриття іншим ключем, необхідно замінити сувальду (або переставити їх місцями).
- Лімбові - у масовій культурі (особливо у фільмах про шпигунів та професійних злодіїв) часто демонструються такі види сейфових замків. Уявляє собою цей механізм ручку, що обертається, зі шкалою від 0 до 99. Якщо комбінація буланабрана вірно, прорізи стають в одному положенні та розблокують пристрій.
- Кодові електронні – на відміну від попереднього типу замків, у таких замках досить просто змінити код. Також у них є свої сильні та слабкі сторони. Сильна сторона полягає в неможливості дізнатися код методом підбору, а слабкою стороною є аварійна система, при якій відкрити замок можна аварійним ключем, що зводить нанівець всю систему захисту.
- Біометричні – такі замки оснащені системою визначення відбитка пальця. Деякі моделі також можуть розпізнавати інші унікальні елементи людського тіла – обличчя та сітківка ока.
Щоб розуміти, який сейф вам потрібен, почніть із вибору його майбутнього розташування. Будинок, офіс або інше приміщення, характеристики пристрою повинні відповідати всім критеріям безпеки. Поінформованість в особливостях вибору допоможе вам не помилитися при покупці.
Якщо необхідно місце для безпечного зберігання зброї, до вибору слід підійти ретельно. Такий сейф повинен бути надійним, з високим класом захисту і більше, ніж маленька дипозитна осередок. Щоб підібрати ідеальний варіант, вибір сейфа повинен базуватися на наступних умовах:
- Товщина металу - тут все досить просто - чим міцніше стінки, тим надійніше сейф. Адже зламати сейф з 1.5 мм стало досить просто – для цього навіть додаткові пристрої не потрібні. Мінімальна прийнятна товщина для сейфа, яка може забезпечити безпечне зберігання - це 3 мм.
- Вигляд замку — якщо говорити про збройовий сейф, то не такий важливий його вигляд, як клас захисту. Від типу замку залежить лише функціональність, зручність користування та швидкість відкриття, а для сейфа зі зброєю безпека насамперед.
- Ригельний механізм - він є одним з базових елементів зломостійкості. Ці масивні сталеві болти відповідають за надійне замикання дверей, а спеціальна рукоятка приводить їх у дію. Чим ригелі більші і товщі, тим краще для сейфа та безпеки його вмісту.
- Місткість - при виборі сейфа пам'ятайте, що ваш збройовий арсенал з часом може збільшитися, і тому краще вибрати сейф. До того ж у сейфі можна зберігати не лише зброю, а й готівку, прикраси та документи.
- Інтер'єр - внутрішній пристрій сейфа - це те, від чого безпосередньо залежать його можливості зберігання. Простір сейфів може бути розділено на секції вертикальними перегородками (за логікою: зброя та патронташ з патрони - окремо, амуніція у вигляді манків, компасів тощо - окремо).
- Сервіс і гарантія — навіть найдорожчий сейф не застрахований від поломок та різних непередбачених ситуацій, особливо якщо в них є людський фактор (наприклад, ви втратите ключ або забудете код). Тому перед покупкою сейфа необхідно з'ясувати умови гарантії, що їх надає продавець. Так ви отримаєте впевненість, що при форс-мажорній ситуації ви не залишитеся з проблемою віч-на-віч.
Хороші технічні характеристики сейфа – вирішення більшої частини завдання. Важливо звернути увагу, що не менш значущим буде місце для його встановлення. Тут допоможуть такі рекомендації:
- Для встановлення сейфа зброї найкраще підійде непримітна кімната з низьким рівнем прохідності. Ще краще, якщо це місце не дає повністю розвернутися зловмиснику (тобто це може бути тісна вбиральня, звідки можна вільно дістатися тільки до дверей сейфа). Також добрим варіантом буде сховати сейф у підвалі, як це часто роблять власники приватних будинків.
- З метою власної безпеки краще закріпити сейф. Оскільки вага сейфа в середньому становить близько 18 кг, потенційний грабіжник легко зможе винести з вашої квартири або приватного будинку незакріплений сейф.
- Сейфи-шафи краще розміщувати подалі від меблів або тендітних предметів, які можуть пошкодити при падінні. Їх конструкція являє собою велику висоту при невеликій площі основи, через що вони не мають великої стійкості. Краще розміщувати такі сейфи хоча б на відстані півтора метра від дверей у кімнаті, півметра від вікон та підвіконь та одного метра від опалювальних приладів.
Крім розміщення також буде корисним маскування сейфа, не варто відмовлятися від додаткових критеріїв безпеки. Тому моделі, що вбудовуються, досить популярні, так як потенційний зловмисник не відразу зможе визначити місце розташування сейфа, а час у нього завжди обмежений.
Незважаючи на зовнішню простоту, сейф - це досить складний пристрій, який ділиться на безлічідів та виробництвом якого займається безліч компаній.
Купівля сейфа - це такий самий складний процес, як, наприклад, придбання комп'ютера або автомобіля. Однак якщо ви зважите все за і проти, то зможете знайти той сейф, який гарантуватиме вам повне збереження та безпеку ваших матеріальних цінностей.