Найкраща сталь для ножів

Ніж став необхідним аксесуаром не лише у побуті. На полюванні або просто на відпочинку на природі саме цей інструмент дозволяє вирішувати безліч завдань. Щоб отримати максимальний результат, достатньо звернути увагу на якість виробу, а також матеріал, що використовується для ручки та леза. Саме від якості металу залежить, наскільки клинок впорається із поставленим завданням. При виборі необхідно звернути увагу на кілька критеріїв марка сталі, загальні показники міцності моделі та характеристики, які у пріоритеті саме для вас.

Які властивості має мати сталь для ножів?

Насамперед варто звернути увагу на те, як саме планується застосовувати виріб. Саме від цього змінюватиметься яка сталь для ножів застосовується при виготовленні. Виробники комбінують різноманітні механічні та технологічні показники. І якщо правильно відповісти на поставлене запитання, ви зможете зрозуміти яка найкраща сталь для ножа саме у вашому випадку.

Будь-яка хороша сталь для ножа повинна відповідати наступним критеріям:

  • утримання заточування кромки чим твердіше лезо, тим рідше тупиться сам клинок, тим менше його доводиться точити і рідше порушується первісна конструкція за більшої гостроти;
  • стійкість до впливу температур важливо, щоб різні види сталі для ножів зберігали свої фізичні характеристики при низьких, так і високих температурах;
  • чутливість до дії корозії наскільки метал для ножа захищений від іржі в процесі лиття і чи є потреба у допоміжних мастилах;
  • пружність і міцність чи відповідає марка сталі для ножа показниками стійкості від поздовжнього прогину, чи існує при цьому деформація металу після виготовлення;
  • твердість леза в залежності від країни виробника або компанії можуть використовуватись дві абревіатури HRC або RC, показник визначається за шкалою Роквелла, мінімально прийнятний рівень не повинен бути нижчим за 55.

Перш ніж вибрати ножі для особистого застосування або подарунок, також варто визначити, наскільки легко заточується лезо. Багато в чому цей критерій залежить від м'якості сталі. Чим вона м'якша, тим легше заточується. Але при цьому швидко тупиться. Саме тому так важливо дотриматися балансу між твердістю і м'якістю. І насамперед важливо зрозуміти, як використовуватиметься клинок. Отримати його допоможе маркування сталі для ножів, склад та різноманітні добавки, що використовуються при інструментальному виробництві.

Хімічний склад та добавки

Щоб додати додаткову твердість сталі для ножів, застосовуються різноманітні легуючі добавки. Залежно від виробника можуть застосовуватися або легувати ножовий сплав:

  • вольфрам;
  • молібден;
  • ванадій;
  • кремній;
  • марганець;
  • нікель;
  • хром.

Можливе застосування як одного матеріалу, так і кількох його комбінацій. Саме за рахунок застосування різноманітних добавок вдається досягти підвищеної зносостійкості сталі, на відміну від стандартного вуглецю та подібного матеріалу. Але найголовніше враховувати пропорції, інакше можна не посилити, а навпаки погіршити міцність. Саме тому компанії виробники вказують співвідношення тих чи інших добавок, що застосовуються при роботі.

Серед перерахованих матеріалів особливою популярністю користується молібден, який після додавання надає додаткової міцності та в'язкості клинкового виробу. Яскравим прикладом вважають моделі японських виробників, де вміст молібдену досягає 8%.

Застосування таких добавок як вольфрам, ванадій, хром протидіють корозійним утворенням і якнайкраще підходять для застосування в різних умовах, у тому числі з підвищеною вологістю. З іншого боку, стійкість до зламу знижується через більшу крихкість металу. При цьому ріжучі характеристики не залишаються на висоті.

Деякі виробники для надання більш якісних характеристик вдаються до порошкового покриття. При мінімальній термообробці інструмент набуває необхідних характеристик. Раніше це був варіант здешевити виробництво, якого вдавалися недобросовісні виробники. При тривалому застосуванні лезо починало втрачати свої якості. Але й вартість таких моделей зазвичай дешевше і підходить для користувачів-початківців.

Правило перестало бути актуальним для різних аналогів нержавіючої сталі, де вміст добавок коливається залежно від марки. Тепер порошкова сталь із різноманітними сумішами за якістю не поступається лицьовим інструментам.

При виборі оптимального виробу необхідно звернути увагу на кілька характеристик наскільки якісний процес виробництваенда, вид самого леза, початковий рівень заточування, наявність загартування, максимального зношування.

Найкраще звернути увагу на певні категорії марок сталі. Залежно від того чи іншого типу суттєво змінюються характеристики готового виробу.

Список кращих марок сталей для ножів

Багато хто створюючи рейтинг ножових сталей в першу чергу звертають увагу на марку, що використовується. Тому пропонуємо звернути увагу на найбільш популярні, топові варіанти:

  • 95Х18 виділяється доступною вартістю, але невеликою стійкістю до ударів та різноманітних механічних впливів;
  • ZDP 189 – найміцніша сталь для ножа, 69 балів за шкалою Роквелла, але за рахунок цього виникають складності при заточенні, необхідні суттєві фізичні зусилля та особливі інструменти;
  • AUS-8A ножі цієї марки стали доступними, але не виділяються корозійними властивостями, потребують спеціального захисту, їх необхідно постійно тримати сухими;
  • D2 також практично не протидіє корозії, але при цьому добре тримає заточування і здатна витримувати різноманітні механічні пошкодження;
  • CPM-S30V метал відмінно тримає заводське заточування, але за рахунок особливостей сталі, необхідно для її підтримки застосовувати спеціалізоване обладнання;
  • VG-10 демонструє високі показники за шкалою Роквелла, близько 62 балів, при цьому демонструє відмінні дані за фізичного впливу, що істотно відбивається на вартості.

На цьому перелік не обмежується. Тому якщо в описі товару бачите маркування сталі, рекомендується дізнатися про її характеристики якомога більше.

Яку сталь вибрати?

При покупці насамперед варто звернути увагу на призначення виробу. Найчастіше виробники товарів виділяють три великі категорії:

  • кухонні;
  • мисливські, рибальські та туристичні;
  • колекційні.

При виборі ножів для першої категорії слід звернути увагу на міцність виробу, так як доведеться мати справу з нарізкою твердих овочів, фруктів, замороженого м'яса тощо. Тому такі леза також повинні легко заточуватись, без застосування спеціалізованого інструменту та в домашніх умовах. У пріоритеті стійкість до іржі і рівна кромка, що не кришиться. Також на лезі не повинно бути жодних нерівностей або пухирів. Застосування подібних лез просто небезпечне.

При виборі туристичних чи мисливських мечів у першу чергу варто звернути увагу на довговічність сталі. У пріоритеті такі якості:

  • міцність трохи більше 60 балів за шкалою Роквелла;
  • тривала безпека заточування;
  • відсутність кромок, що кришиться.

В іншому випадку лезо просто не впорається з постійним тиском на злам і зламається.

Особливо на ринку виробів виділяються колекційні клинки. Їх особливість в унікальному поєднанні різних марок сталі і утворюється в результаті малюнку самого леза. Незважаючи на те, що подібні вироби не призначені для частого застосування, вони відрізняються відмінною протидією на злам і гострою кромкою, яка не потребує частого заточування.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук