Лук проти арбалету - що краще?

Лук і арбалет - зброя часів Середньовіччя. Але навіть зараз багато виробників продовжують випуск цих видів зброї. У продажі можна побачити блокові луки та арбалети для спортивної стрільби, розваги, полювання. Перш ніж вибрати один з видів, у користувачів виникає досить резонне питання: що потужніше - лук або арбалет?

Арбалет або лук, що краще? Відповісти на це питання не так просто, як може здатися. Адже потрібно приділити увагу кожному нюансу використання зброї, провести порівняння зручності та інших характеристик.

Історія появи метальної зброї


Неважко здогадатися, що першим з'явився лук. Основу становила гнучка палиця з тятивою. Будь-яке військо часів Середньовіччя мало в своєму складі загін лучників, які обсипали стрілами ворогів з великої відстані. Стрілянина відбувалася з відстані 100 метрів і більше. Старовинні легенди говорять про те, що дальність польоту перевищувала цей показник у кілька разів, але це всього лише легенди.

Загін лучників складався з декількох десятків, а то і сотень людей, адже гарантувати високу точність попадання з такої відстані не міг навіть найдосвідченіший стрілок. Варто відзначити, що до лучників готували з самого юного дитинства, а майстерність володіння метальною зброєю безпосередньо залежало від досвіду. Тобто доводилося постійно тренуватися, щоб поліпшити свої навички і підтримувати форму.

Пізніше з'явилася модифікована версія луків - арбалети. Що сильніше: лук або арбалет? Модифікована зброя виявилася сильнішою. В першу чергу, це пов'язано з тим, що плечі лука були виготовлені виключно з дерева, але в арбалеті почали використовувати метал, який забезпечував більш високу силу натягу тятиви.

У сучасних видах метальної зброї використовується не тільки метал, але і композитні матеріали.

Єдиним недоліком такої модифікації стала скорострільність. Лучник міг випускати за одну хвилину не менше 10 стріл. Деякі з опитаних лучників здатні були збільшити цей показник в 2-3 рази. Якщо в руці утримувалося кілька стріл, то досвідчені лучники випускали по стрілі в 1-2 секунди! Арбалет в цьому питанні істотно поступався.

Плюси і мінуси для полювання, розваги


Що краще для полювання, спортивної стрільби або розваги - лук або арбалет? Обидва види зброї забезпечують беззвучну стрілянину, що є безперечною перевагою перед гвинтівками. Відомі випадки, коли тварина навіть не реагувала пролітавши повз стрілу. У випадку з вогнестрілами та пневматикою тварина лякається і тікає з-за гучного звуку пострілу.

Арбалет проти лука в розважальній стрільбі також набагато краще. По-перше, не потрібна спеціальна підготовка і навички. По-друге, не потрібно хороша фізпідготовка.

З недоліків метальної зброї варто виділити його досить великі габарити. Це може створити деякі проблеми при транспортуванні. Лук проти арбалета тут програє, так як більшість моделей луків має досить великі габарити.

Порівняння метальної зброї за основними параметрами

Щоб відповісти на питання, що краще - блочний лук або арбалет, варто приділити увагу таким параметрам:

  • складність навчання;
  • складність використання;
  • дальність польоту стріли;
  • рівень фізичної підготовки;
  • швидкість перезарядки;
  • габарити зброї;
  • вбивча сила.

Кожен з параметрів важливо розібрати окремо.

Складність навчання і використання

Щоб досягти високих результатів при використанні лука, потрібен тривалий процес навчання. Далеко не у кожного дорослого вийде з першого разу вразити ціль, навіть якщо вона знаходиться на мінімальній відстані. Дитину навчити прицільної стрільби також буде непросто. Крім того, тільки постійні тренування можуть гарантувати успіх.

Практика показує, що для того, щоб забезпечити точність стрільби з відстані в 15 метрів, буде потрібно місяць щоденних тренувань. Мова йде про стабільне попадання в ціль площею 1 кв. & Nbsp; м.

У випадку з арбалетом все набагато простіше. Практично кожен зможе вразити ціль, так як сам процес аналогічний стрільбі з пневматичної гвинтівки. Проблеми можуть виникнути тільки в процесі перезарядки. Але сучасні моделі дуже зручні в цьому питанні. Навіть дитина зможе самостійно зарядити арбалет. Що стосується самого процесу використання, то і тут арбалет обходить лук.

Дальність польоту стріли і точність

Прицільна дальність стрільби - один з найважливіших показників для будь-якого типу зброї. Стріли для луків та арбалетів цілком здатні вражати цілі на досить великих відстанях. Але при такій дальності помітно знижується точність. Саме тому лучників у війську було так багато: далеко не кожна стріла потрапляла в ціль.

Через більший розмір плечей лук стріляє помітно далі, особливо якщо запускати стрілу по дузі під певним кутом. Стрільба з арбалета ведеться на порівняно невелику відстань, тому мета уражається найчастіше в межах 20-30 метрів.

У той же час існують потужні моделі для полювання, здатні випускати стріли зі швидкістю понад 100 м/с. Такі арбалети вражають цілі на відстані до 50 метрів, що порівнянно з гладкоствольною рушницею. При цьому точність дуже висока, і для цього не потрібно бути професіоналом і тренуватися роками.

Рівень фізичної підготовки і швидкість перезарядки

Як сказано вище, щоб стати успішним лучником, потрібно регулярно тренуватися з самого юного віку. Навіть найлегший лук доводиться тримати на витягнутій руці, що досить складно для непідготовленого чоловіки, жінки, дитини. Вже після декількох пострілів руки втомлюються.

Крім того, для натягу тятиви іншою рукою також доведеться докласти зусилля. Новачки тренуються за допомогою луків з силою натягу в 16 кг, що досить важко з незвички. Далі переходять до використання зброї з силою натягу понад 25 кг, що ще важче фізично. Тобто використання лука вимагає дуже хорошої фізичної підготовки, регулярної роботи в тренажерному залі, підтримки належної спортивної форми. Відсутність таких тренувань негативно позначиться на результатах стрілянини.

Використання арбалета не вимагає високого рівня фізичної підготовки. Зброя утримується двома руками, як гвинтівка, а його вага невеликий. Головні проблеми стосуються перезарядки, коли потрібно докласти невелике зусилля. Але в сучасних моделях потрібно докладати мінімум зусиль.

У той же час приклад арбалета може бути досить потужним. Тому виділити переможця в цьому параметрі не так просто: потрібно порівняти дві конкретні моделі.

Що вибрати - лук або арбалет з позиції швидкості перезарядки? Тут арбалет програє по всіх параметрах, адже за хвилину можна провести не більше 2-4 пострілів. Різниця в частоті випуску стріл з лука складає більш ніж два рази, тобто стріляти можна 5-8 разів на хвилину і більше.

Звичайно, існують і багатозарядні моделі арбалетів, здатні стріляти за хвилину до 6-7 разів, але їх надійність і точність залишаються під сумнівом.

Габарити метальної зброї

Вибирати між луком і арбалетом також часто доводиться і через їх габарити. Наприклад, якщо потрібно дістатися до місця стрілянини на транспорті, то вкрай важлива економія простору. Лук займе набагато більше місця, так як розмір його плечей може перевищувати 85-100 сантиметрів.

Арбалети в цьому питанні більш надійні. Існують зовсім компактні моделі, які трохи більше пневматичного пістолета. Ширина плечей і загальна довжина не перевищує 40-45 см. Тобто пристрій можна сміливо перевозити в багажнику автомобіля, де воно не відніме багато місця.

Вбивча сила

Цей показник безпосередньо залежить не тільки від характеристик самоі зброї, але і від типу боєприпасів. Стріли, болти та інші аксесуари для луків та арбалетів можуть мати різну вагу і розмір, від якого і залежить їх забійна сила.

Але при використанні однакових боєприпасів арбалет істотно перевершує за цим показником лук. Навіть за часів Середньовіччя стріли, випущені з арбалета, пробивали кольчуги з відстані 150 метрів. Лук розвиває меншу потужність, тому і його забійна сила помітно нижче.

Що вибрати для полювання, розваги, спорту?

Таким чином, арбалет за багатьма параметрами переграє лук. Це метальна зброя точніше, могутніше, вимагає меншої фізичної підготовки. Всі ці якості вкрай важливі для прицільної стрільби під час полювання. Скрізь, де потрібно швидко і точно уразити ціль, краще використовувати саме арбалет.

Але в той же час для розважальної стрільби, де важлива спритність і демонстрація власних навичок поводження з метальною зброєю, навчання, можна вибрати лук. Ця зброя забезпечить високу швидкість стрільби, простоту перезарядки, подарує позитивні емоції.

Незалежно від обраного метальної зброї стрільба з лука або арбалета стане гідною і корисною розвагою для всіх на свіжому повітрі. Головне, переконатися в безпеці для оточуючих, щоб не допустити травматизму. На лінії польоту стріли не повинно бути людей або тварин. Дотримання заходів безпеки при використанні метальної і будь-якої іншого зброї - головна вимога.

Коментарі

Головна перевага арбалета над луком, в тому що арбалетчика зробити простіше ніж лучника, тому в умовах війни раціональніше готувати арбалетчиків ніж лучників, тому свого часу арбалет переважав в озброєні стрільців. В них трохи різна специфіка використання. Арбалет можна тримати тривалий час у взведенному стані супроводжуючи ціль. Лук швидше перезаряджаєтья, що є критичним на малих та середніх дистанціях, коли воїн ближнього бою може підбігти до стрільця раніше ніж той встигне перезарядитися. Одного фунтажу лук та арбалет будуть мати різну проникаючу здатність стріли та болта, у стріли вона буде вищою, через більшу довжину ходу лука та через більшу довжину стріли яка коливається проникаючи в мішень.

БільшеМенше

Статью писал тот, кто одинаково не стрелял ни из арбалета, ни из лука. В одном ценовом диапазоне арбалет сильно проигрывает, при силе натяжения в 50 lbs арбалет сильно проигрывает луку при стрельбе предназначенными для устройства снарядами, про физ. подготовку вообще смешно ( не умаляю её необходимость). По опыту: лук при силе в 50 lbs на расстоянии в 20 метров спортивной стрелой пробивает сосновую доску 30мм, арбалет с той же силой арбалетным болтом может красиво запустить по дуге болт и, может быть, попасть им в ту же доску. Нужно рассматривать вопрос с научно-практической стороны, теоретически копьё средневекового пикенёра убивало 100 слонов одним своим видом

БільшеМенше

Очень неоднозначное заявление о том, что арбалет имеет большую проникающую способность. Стрела лука летит колеблясь и проникает практически всегда навылет. Я добывал всех копытных в Украине, включая лося и всегда навылет. Лук с усилием 60 и 75 фунтов

Написати відгук