Чи можна носити із собою ніж?

Питання, чи можна носити з собою ніж в Україні, залишається одним із найбільш актуальних для жителів нашої країни. Багато хто вважає, що будь-який меч є холодною зброєю. Навіть якщо йдеться про звичайний кухонний нож або декоративний кинжал.

Тому, навіть якщо подібна річ була отримана в посилці на пошті, багато хто намагається оперативно потрапити додому, щоб не зустрітися по дорозі з супутніми органами, які можуть запросити дозвіл або будь-який інший документ щодо незаконного придбання, зберігання та носіння холодної зброї. Деякі несумлінні громадяни здатні демонструвати вимогу для передачі ножа на місці «правоохоронним органам», щоб уникнути штрафу.

Саме тому варто заздалегідь знати свої права та пам'ятати який ніж вважається холодною зброєю. Досить пам'ятати ключові моменти і ви зможете відстояти свої права у разі виникнення різноманітних непорозумінь.


Які ножі належать до категорії холодної зброї?

Насамперед варто визначити, які саме варіанти становлять потенційну небезпеку. І який ніж вважається холодною зброєю в Україні, допоможе визначити раніше вивірена криміналістична методика. На неї спираються актуальні кримінальні статті та закони. Отже, побутовий інструмент відрізняється від потенційно небезпечної зброї за такими ознаками:

  • довжина 90 і більше міліметрів, враховується не загальний параметр, вимірюється саме лезо;
  • товщина в товстому місці налічується 2,6 міліметрів і більше;
  • наявність гарди (виступ не дозволяє зісковзнути долоні з рукоятки на лезо); її висота не повинна бути меншою за 5 міліметрів, також вважається загальний виступ упору з двох сторін рукояті і він також не повинен перевищувати 0,5 сантиметрів;
  • глибина підпальцевої виїмки на лезі у разі однієї, вона не повинна бути більше 5 міліметрів, у разі наявності кількох виїмок, то розраховується глибина найглибшої і показник не повинен перевищувати 4 міліметри.

Варто пам'ятати, що якщо відсутня бодай одна з перелічених ознак, згідно з актуальними законами України, такий пристрій не може перераховуватися до холодної зброї і її спокійно можна носити з собою. За купівлю, збут та виготовлення подібних виробів також заборонено притягувати особи до відповідальності та накладення штрафу. У разі виникнення непорозумінь можна сміливо звертатися до експертних органів для проведення експертизи. Термін її складання займає лише кілька днів, рідше тижнів.

Саме згідно з вказаними правилами стандартні кухонні ножі не здатні зараховуватись до зброї. Вони витримують удар, але для навмисного завдання шкоди леза не розраховані виробником. На думку експертів, які складають методику, під ознаки холодної зброї Україна не потрапляє й мачете. Так як він не оснащений гардою і володіє недостатньо товстим лезом.

В інших випадках, щоб уникнути непорозумінь з правоохоронним органами, необхідно отримати спеціальний дозвіл.

Як отримати дозвіл на носіння холодної зброї?

Насамперед варто запам'ятати, що спочатку необхідно отримати дозвільний документ, а потім набувати клинок. Якщо ви сумніваєтеся, що запланована покупка не підпадає під категорію і чи доступне для вас носіння холодної зброї Україна спеціально розробила методику. Додатково консультації спеціалістів та юристів. Саме в спеціалізованих органах насамперед необхідно отримати для початку дозвіл на придбання. А лише потім видаються довідки на зберігання, застосування та носіння.

Усі папери подаються інспектору внутрішніх справ чи департаменту превентивної діяльності. У деяких регіонах допускається подання заяви до місцевих органів поліції. У пакет документів входить:

  • письмова заява на ім'я начальника установи, куди подаються папери;
  • довідка, що підтверджує відсутність судимості;
  • довідка № 127/о (медичний огляд для отримання дозволу можна носити з собою ніж);
  • проходження спеціалізованих курсів для отримання довідки про знання матеріальної частини та поводження з холодною зброєю;
  • квитанція про оплату запиту на відповідний дозвіл;
  • копії паспорта (для картки ID додається копія виписки);
  • пара фотографій 3x4.

Окремо необхідно укласти договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності. Він необхідний для всіх власників холодної зброї або тих, хто планує придбати клинок. Може також знадобитися наявність рапорту, в якому буде зазначено проходження перевірки у офіційної особи за місцем прописки або проживання потенційного власника зброї щодо наявності та належного обладнання сейфа холодної зброї.

У тому випадку, якщо ви раніше купували ножі і вже маєте дозволи на руках, досить просто надати їх разом з новими фотографіями та заявою.

Після отримання дозволу потенційному власнику надається тримісячний термін, протягом якого необхідно придбати ніж. Дозвіл на придбання надається покупцю у процесі проведення угоди. Вже після покупки протягом десяти днів необхідно знову звернутися до органу, до якого подавали заяву. Він зареєструє придбаний меч і внесе його в систему. Пам'ятайте, що подавати подібні заяви можуть лише повнолітні особи (що досягли вісімнадцяти років).

У деяких випадках правоохоронні органи здатні відмовити потенційному власнику у придбанні зброї у разі:

  • актуальної судимості або відкритої процесуальної справи про підозру у скоєнні злочину;
  • раніше отримані адміністративні протоколи щодо порушення громадського порядку, у тому числі у нетверезому стані.

Підставою для відмови стане відсутність хоча б одного документа. Тому все доведеться розпочинати спочатку. Якщо знехтувати оформленням таких заяв, актуальним законодавством країни передбачено відповідальність.

Яке покарання передбачено за незаконне носіння та зберігання холодної зброї?

Варто розуміти, що відповідальність може настати у зв'язку з незаконним придбанням, зберіганням, збутом (продажем), передачею третім особам та носінням у громадських місцях. Будь-яка зброя, яка підпадає під визначення «холодної» і не зареєстрованої в системі згідно з актуальними законодавчими актами. Якщо громадянин добровільно здає незаконно набуту зброю правоохоронним органам, то з неї знімається будь-яка відповідальність, у тому числі й кримінальна.

Інакше слідує покарання за протиправні дії. Залежно від тяжкості провини та чи робилися раніше рецидиви, можуть бути такі покарання позбавлення волі від трьох до п'яти років, арешт на піврічний термін, проведення громадських робіт протягом 240 годин або штраф до 4 тис. неоподатковуваних мінімумів доходу (68 тис. гривень) на момент написання статті).

Щоб уникнути ймовірних проблем, варто точно розуміти, які клинки потрапляють під визначення «холодна зброя», щоб ви могли спокійно носити лезо з особистої ініціативи і не переживати про те, чи піде відповідальність за провину.

Вам може бути цікаво
ТОП-5 ножів за даними продажу One-Click

Які ножі можна носити, не порушуючи закону?

Згідно з актуальним законодавством, допускається носити будь-які клинки та ножі, у яких відсутня гарда (ударна рукоятка), товщина леза менше 2,6 міліметра, а його довжина менше 90 міліметрів. Тому, якщо ви переживаєте про те, чи можна носити з собою доладний ніж перевірте, наскільки він збігається з перерахованими правилами. Якщо ви сумніваєтеся, зверніться за допомогою до експертів. Отримання офіційної експертизи допоможе вам у разі різних непорозумінь.

Всі інші клинки визнаються інструментами для застосування у побуті, колекціонуванні чи туризмі. Складні моделі можна також вільно носити із собою та застосовувати при необхідності.

Універсальний інструмент

Ножі та клинки один з найпоширеніших інструментів у нашій країні, за допомогою яких відбувається безліч дій. З його допомогою можна легко приготувати бутерброд, розкрити посилку або заточити ціпок. І щоб уникнути ймовірних проблем із правоохоронними органами, варто просто переконатися, що бажана покупка не підпадає під визначення «холодна зброя» і може спокійно застосовуватись у побуті.

Коментарі

Дякую!

Дякую, корисна стаття!

Написати відгук