Мультитул - незамінний помічник будинку та у природі

Поняття «мультитул» є для наших країв відносно новим. Нам звичніше швейцарський складаний ніж, хоча це зовсім не одне і те ж. Багатофункціональний інструмент оснащується вражаючою кількістю примочок, володіючи великою функціональністю (назва говорить сама за себе) і охоплюючи більший спектр завдань, що вирішуються за його використанням. Розберемо, що таке мультитул і яких видів він буває, а також виділимо кілька найбільш популярних моделей.

Цільове призначення мультіінструменту

Перш ніж купити мультитул в Україні, варто розібратися зі сферою його експлуатації. Це може бути спеціальний інструмент, який використовується фахівцями вузького профілю, або універсальний виріб, в компактному корпусі якого ховається безліч додаткових елементів. Повнорозмірний багатофункціональний інструмент використовується:

  • рибалками;
  • мисливцями;
  • туристами;
  • для виконання робіт по дому.

Більшість моделей також підійде для виживання в умовах дикої природи, адже в такому випадку стане в нагоді не тільки якісний ніж, але і набір інструментів для виконання різних завдань. Мабуть, головною перевагою товару варто назвати його компактність, тому що навіть повнорозмірний multitool займає набагато менше місця в рюкзаку, ніж кілька елементів (пасатижі, ніж, кусачки, викрутка і ін.), необхідних під час активного відпочинку.

Особливості пристрою мультіінструменту

Найчастіше багатофункціональний інструмент являє собою дві рукоятки в складеному вигляді, відкриття яких передбачає вилучення основного елементу. Їм можуть виступати плоскогубці (часто поєднуються з пассатижами). Додаткові елементи часто дістаються з пазів рукояті (зі зовнішньої або внутрішньої сторони), але можливі інші варіанти в залежності від конструкції.

Вибираючи якісний товар, в першу чергу варто звертати увагу на три аспекти:

  • матеріал;
  • габарити;
  • комплектацію.

Розберемо кожен пункт докладніше.

Матеріал мультіінструмент

Мультитул для виживання або різних видів активного відпочинку в умовах дикої природи повинен бути зроблений з максимально міцного матеріалу. Найчастіше це композитний варіант зі сталі різних марок. При цьому сталь повинна бути не тільки міцною, але і захищеною від корозійних процесів, які можуть розвинутися при підвищеній вологості.

Також варто звертати увагу на матеріал рукоятки: вона може виготовлятися із сталі, але доповнюватися спеціальними накладками, що запобігають прослизання в руці в процесі експлуатації мультитула. Найбільш міцними вважаються інструменти з титану, додатковою перевагою яких є знижена вага.

Габарити

Виробники пропонують моделі в різних розмірах, що продиктовано цільовим призначенням і комплектацією. Якщо повнорозмірний мультитул важить близько 300-350 г при довжині до 15 см, то кишеньковий мультіінструмент може випускатися з довжиною всього 7-8 см і вагою близько 75 г.

Однак варто розуміти: чим менше виріб, тим меншою кількістю елементів він оснащений. Також це впливає на зручність експлуатації: маленький мультіінструмент не завжди безпечний в роботі, тому в даному випадку краще віддавати перевагу моделям відомих виробників, до яких відносять бренд Leatherman. Мультитул Leatherman відрізняється високою якістю збірки і відмінними робочими характеристиками, незалежно від габаритів.

Комплектація

Мабуть, головним критерієм вибору багатофункціонального інструменту є кількість елементів в наборі. Спеціалізовані моделі наповнюються інструментами вузького профілю, які необхідні для виконання конкретних завдань, тоді як багатофункціональні варіанти комплектуються стандартними складовими. Найчастіше мультитули мають таке наповнення:

  • плоскогубці - виробляються в одну- і дворучну конструкцію, часто поєднуються з пассатижами, допомагають перекушувати, відкручувати/закручувати, притримувати, відламувати різні предмети;
  • ніж - практично жоден мультитул не обходиться без ножа, в деяких моделях їх кілька (різні розміри і типи леза);
  • штопор - корисна річ і для будинку, і для відпочинку на природі;
  • відкривачка і консервний ніж - дані елементи знадобляться завжди, тому актуальні в таких варіантах, як мультитул для риболовлі, полювання або туризму;
  • викрутка - може бути одна або кілька (крестообразная, плоска), робоча частина вкладається в пази рукоятки;
  • вилка і ложка - якщо є відкривачка, то столове приладдя теж не завадять, їх розмір і кількість зубів вилки безпосередньо залежать від розміру мультитула;
  • пилка - невелика пила укладається в паз рукоятки поруч з ножем, допомагаючи обрізати маленькі сучки, а також обробити інші предмети;
  • ліхтар - дуже корисна примочка, необхідність якої відчуєте з настанням темряви;
  • лінійка - найчастіше їй оснащуються будівельні мультіінструмент.

Це основні компоненти мультитула, але є і факультативні інструменти, які можна зустріти набагато рідше:

  • молоток - зі зворотнього боку губи пассатижей метал витягуються в невеликий молоточок;
  • цвяходер - друга губа відводиться під цвяходер;
  • сокиру - в деяких моделях гвоздодер замінюється невеликою сокиркою, у мультитулі для виживання сокира може бути основним елементом, при цьому в його полотні роблять одне або кілька отворів у формі шестикутника;
  • розвідний ключ - представляє єдине ціле з рукояткою;
  • кресало - обов'язковий атрибут мультіінструменту для туристів, мисливців і рибалок;
  • склобій або склоріз - такими інструментами оснащуються мульти для будівельників;
  • свисток - незамінна річ для фанатів активного відпочинку в умовах дикої природи.

Це лише невеликий список з безлічі елементів, які входять в набір багатофункціональних інструментів різних модифікацій.

Різновиди мультитулов

Саме час перейти до перерахування основних видів мультіінструменту:

  • Класичний - багатофункціональний інструмент, характеризується стандартним наповненням елементів, де основним компонентом виступають плоскогубці. Виготовляється як в кишеньковому, так і в повнорозмірному варіанті.
  • Однорічний - тут головним виступає ніж з доповненнями у вигляді пилки, викрутки, ножиць та інших інструментів.
  • Картковий - це може бути литий мультитул з металу з вирізаними отворами і обробленими гранями. Також популярністю користуються швейцарські картки, де в пластиковий корпус вкладені невеликі інструменти. Як правило, це ножиці, викрутка з двома закінченнями, шпилька, ніж та інші малогабаритні складові.
  • Брелок - мультитул-брелок є мініатюрною версію мультиінструменту, який кріпиться до шлевкі штанів або ключів. Компонується класичним набором з плоскогубцями або випускається у вигляді ножа з одною рукояткою. Також в обов'язковий список входять карабін, відкривачка, ножиці і кусачки.
  • Браслет - оригінальний виріб у вигляді наручного аксесуара, де кожна ланка виконує певну функцію. Випускаються як класичні браслети, так і моделі для годинників.

Що стосується цільового використання, можна виділити наступні види інструментів:

  • Для туризму - в даних моделях перевага віддається ножам, а не пасатижам. При цьому зустрічаються варіанти з основним упором на столові прибори і засоби особистої гігієни (будь-який поважаючий себе турист і так захопить з собою повноцінний ніж). Часто комплектуються карабіном для розміщення на зовнішній частині екіпіровки (ремені, рюкзаку, стропі).
  • Для риболовлі - в набір інструментів обов'язково входять кусачки, ніж з міцної сталі і ножиці. Також може знадобитися напилок, яким рибалка буде доводити гачки. Мультиінструмент для рибалок обов'язково повинен бути захищений від впливу вологи.
  • Для виживання - вінець мультифункціональних інструментів, що оснащується безліччю елементів. З його допомогою ви зможете розвести багаття, спорудити укриття, підсвітити нічну дорогу і виконати безліч інших завдань. При покупці мультитулов для виживання краще відмовитися від недорогих варіантів, так як від їх якості буде залежати не просто комфорт, але і здоров'я.
  • Для полювання - за характеристиками і компонентів схожий з рибальським інструментом. Часто додатково комплектується шилом і сокиркою.

Також високим попитом користуються армійські, велосипедні та залізничні варіанти, однак їх навряд чи можна назвати продукцією масового споживання.

Топ-5 кращих моделей багатофункціональних інструментів

Перейдемо до кращих на наш погляд мультитулов, які можуть використовуватися для виконання безлічі завдань. В топі представлені як бюджетні, так і дорогі мультіінструменти, при цьому ми не будемо ставити номери від кращого до гіршого, так як кожен розраховує на свій бюджет і пред'являє індивідуальні вимоги.

Відкриває список модель Grand Way 33074. Це недорогий інструмент універсального призначення з основним елементом у вигляді щипців, а також молотком та цвяходером, що виходять з губок. Виготовлений із сталі з гумовими вставками на ручці і важить 280 г. Зручно розміщується в руці (загальна довжина 13,7 см, в складеному стані - 11,5 см), відрізняється міцністю і довговічністю.

Далі слідує незабутня класика Leatherman Style PS вісімсот тридцять одна тисяча чотиреста дев'яносто-один. Це американський мультитул-брелок, виготовлений з високоякісної сталі марки 420HC. Довжина в складеному стані складає 7,6 см. Зручне захоплення забезпечується накладками з армованого нейлону. У набір, крім ножа і плоскогубців, входять кусачки, ножиці, пінцет, викрутка, а також пилка для нігтів і відкривачка.

Наступний мультитул нашого рейтингу - SOG Powerprint (PP1001-CP). Складаний універсальний інструмент з нержавіючої сталі може бути використаний як мисливцями і рибалками, так і туристами. Також підійде для виконання робіт по дому. У комплект входять 18 інструментів, серед яких плоскогубці, кілька ножів, відкривачка, викрутка, ножиці і пилка. Приємним бонусом для мисливців стане шило, а рибалкам за смаком доведеться напилок для заточення гачків.

Недорогий інструмент BikeHand YC-279 ЦБ0001132 важить всього 250 г і з легкістю поміщається в кишеню. При цьому в набір входять 20 інструментів, які стануть незамінними для велосипедистів. Тут ви знайдете різні шестигранники і ключі, а також викрутки. Мультитул виготовлений зі сталі з алюмінієвою рукояткою.

Закриває рейтинг преміальна модель Leatherman SUPERTOOL 300 BLACK 831 482. Вартість мультіінструменту трохи кусається, проте це повнорозмірний варіант з безліччю елементів (всього 19 штук). Виріб виготовлено зі сталі 420HC і поставляється в комплекті з чохлом.

Пристрій ідеально підходить для робіт по дому. Він комплектується плоскогубцями і узкогубцамі, двома видами знімних кусачок, ножами, кусачками для багатожильних проводів і тросів, пилкою, викрутками і іншими елементами. Додатковою перевагою стане наявність інструменту для зачистки проводки і напилка по металу і дереву. Незамінний помічник для кожного майстра.

Вибирайте мультитул з наведеного рейтингу або індивідуально підберіть мультіінструмент з необхідним набором комплектуючих деталей.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук