Особливості сучасної пневматичної зброї

Пневматична зброя - тип зброї, в якій виліт снаряда здійснюється за рахунок розширення газу, що знаходиться під великим тиском. У таких гвинтівок зазвичай невисока потужність, але є і досить потужні мисливські воздушки, призначені для полювання на дрібного звіра.

Пристрій пневматики

Пневматична зброя може мати різний тип: систему з накачуванням, пружинно-поршневий механізм, пристрій на стиснутому газі. У першому типі є варіанти з одноразовим і багаторазовим накачуванням. У такій пневматичній гвинтівки резервуар зі стисненим повітрям і насос знаходиться в самому корпусі.

У пристроях з одноразовим накачуванням натискання на курок призводить до звільнення стисненого газу, а в багатозарядних моделях використовується спеціальний поршень, який випускає газ порційно.

Пружинно-поршневі моделі вважаються надійнішими через простоту конструкції. Тут немає додаткових клапанів, які можуть вийти з ладу. Для пострілу потрібно стиснути пружину, яка при натисканні на курок рухає поршень вперед, створює енергію в стволі для польоту кулі на високій швидкості. Випускний клапан в такій системі - сама куля. Основний недолік таких моделей - наявність віддачі.

Також дуже популярна пневматика на зрідженому газі. Механізм працює до того часу, поки в балоні знаходиться достатній тиск газу. Зазвичай його вистачає на 40-50 пострілів або до 90 пострілів.

Використовувані системи

Найбільш популярними типами вважаються пістолети, гвинтівки та карабіни. Пневматичні пістолети в більшості випадків копіюють дизайн вогнепальних моделей, але є і власні напрацювання фірм-виробників. Зокрема це стосується спортивних моделей, в яких головне зручність стрільби, а не зовнішній вигляд.

Пістолети вітчизняного виробництва часто перевищують пневматику зарубіжних компаній по потужності і надійності, але поступаються їм за якістю виконання. Деякі моделі вимагають доопрацювань або мають незначні дефекти.

Багато з виробників пневматики випускають і гвинтівки. Перевагу варто віддавати перевіреним компаніям, які спеціалізуються на виробництві різної зброї. Вони гарантують високу якість виконання, довговічність, надійність стрільби.

Дулова енергія і калібр пневматики

Пневматичні пістолети і гвинтівки класифікуються за такими показниками:

  • до 3 Дж - не рахуються зброєю, використовуються для навчання або розважальної стрільби по плоским і іншим мішенях;
  • м'яка пневматика до 3 Дж з калібром 6 або 8 мм - для військово-спортивної гри «Страйкбол»;
  • 3,5 Дж з калібром 10 мм - маркери для пейнтбола (не рахуються зброєю);
  • до 7,5 Дж з калібром 4,5 мм - спортивна пневматика для навчання і гри в хардбол;
  • 7,5-25 Дж з калібром 4,5, 5, 5,5, 6,35 мм - мисливські моделі, що вимагають обов'язкової реєстрації;
  • від 25 Дж і вище - потужна пневматична снайперська гвинтівка для військового застосування (для тренувань).

Калібр багатьох видів зарубіжної пневматики вказується не тільки в частках дюйма. Найпоширенішими калібрами пневматичних гвинтівок вважаються: 4,5 мм (.177 дюйма), 5,5 мм (.22 дюйма), 5 мм (.20 дюйма), а також 6,35 мм або (.25 дюйма).

Класифікація по застосуванню

Для пейнтболу використовуються особливі види зброї, що називаються маркерами. Такі гвинтівки стріляють кульками з фарбою, яка сигналізує про попадання по противнику. Наявність такої фарби на тілі - сигнал вибування з гри.

Так звана «м'яка пневматика» вперше з'явилася в Японії ще в кінці 40-хх років минулого століття. У ті роки в країні діяли обмеження антигітлерівської коаліції, які передбачають заборону використання вогнепальної зброї.

Японці винайшли пневматичний пістолет, який зовні не відрізняється від бойової зброї по вазі, способу зарядки. У той же час, такий пістолет стріляє пластиковими кульками на відстань до 20 метрів, а енергія пострілу не перевищує двох джоулів.

М'яка пневматика може бути однозарядної і багатозарядною. Є навіть моделі, які можуть стріляти чергами по кілька куль. Такий тип зброї застосовується в спортивних іграх або є предметом інтересу колекціонерів.

Жорстка пневматика з'явилася, як альтернатива вогнепальним гвинтівкам та пістолетам. Це найпоширеніша категорія зброї. З її допомогою проводиться спортивна або розважальна стрілянина, полювання на дрібних тварин і птахів (щурів, білок і ворон).

Відмінності пневматики від вогнепальної зброї

Перша відмінність, яка приходить на розум більшості людей, це відмінності в потужності. Але це далеко не єдина відмінність. Дулова енергія в вогнепальних гвинтівках перевищує показник в 100 Дж. У пневматичних гвинтівок цей показник набагато скромніше: до 25 Дж. Більшість моделей мають показник в межах 3-7,5 Дж.

Друга ключова відмінність - принцип роботи. У вогнепальних гвинтівках використовується на енергії вибуху, а вся існуюча пневматика так чи інакше пов'язана з роботою на стислому повітрі.

Третій пункт - застосування. Пневматика використовується виключно для розважальної або спортивної стрільби. Навіть за допомогою найпотужніших пневматичних гвинтівок можна тільки поранити людину, але навіть серйозні травми нанести вкрай проблематично.

Що враховувати при виборі воздушки?

З метою розваги або навчання стрільбі багато хто хоче купити пневматику. Така пневматична гвинтівка стріляє невеликими кулями зі свинцю або металевими кульками. Варто пам'ятати, що саме моделі на кулях показують більш високу точність. Воздушки на кульках дешевше, але менш точні.

Крім виду боєприпасів, варто звернути увагу на якість корпусу. У недорогих моделях в основному використовується бюджетний пластик, який не може похвалитися довговічністю. Природно, очікувати, що така гвинтівка прослужить довго, не варто. Якісні моделі виконані з різних металевих сплавів, а механізм, який відповідає за стрілянину, в них дуже надійний.

Що стосується дизайну, то він може бути дуже різним. Воздушки можуть повністю копіювати існуючі прототипи гвинтівок або ж мати власний хитромудрий зовнішній вигляд.

При виборі гвинтівки варто звернути увагу і на калібр. Без усяких обмежень повнолітні особи можуть використовувати пневматику, якщо її калібр не перевищує 4,5 мм, а швидкість вилёта кулі нижче 100 м/с. Якщо показник швидкості вище, то потрібно виконати дозвільну службу.

Для підвищення ефективності стрільби вкрай важливий вибір прицілу. Більшість воздушек використовує простий цілик з мушкою. Деяка частина гвинтівок оснащена можливістю установки оптики. При наявності кріплення для прицілу типу «ластівчин хвіст» або планка Вівера/Пікатіні, можна вибрати відповідну модель прицілу.

Слід пам'ятати, що потужні воздушки (особливо пружинно-поршневі) створюють вібрацію. Вона може з часом руйнувати оптику. Для оснащення оптичним прицілом потужної воздушки будуть потрібні спеціалізовані моделі з особливим кріпленням (використовується кронштейн-моноблок і стопор).

Пневматика - відмінний засіб для розважальної або спортивної стрільби. Але, як і будь-яка інша зброя, вона вимагає обережного поводження. Потужні моделі можуть нанести серйозні травми. Тому слід бути дуже обережним при використанні пневматичної гвинтівки.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук