Пневматичні гвинтівки: різновиди та критерії вибору

Пневматичні гвинтівки користуються високим попитом як у фанатів спортивної стрільби, так і у мисливців. Також вони можуть застосовуватися для розваги при стрільбі по банкам або мішенях у тирі. При цьому пневматика відрізняється за багатьма параметрами, які впливають на вибір тієї чи іншої моделі, а також можливістю вільної покупки і використання без необхідності отримання спеціального дозволу.

У цій статті ми розглянемо особливості повітряної зброї, а також дізнаємося, як вибрати пневматичні гвинтівки для різних цілей.

Особливості та цільове призначення пневматики

Від класичної вогнепальної зброї воздушки відрізняється конструкцією (хоча зовні вона часто підганяється під дизайн бойового вогнепалу), так і типом патронів. Куля при пострілі отримує енергію від стисненого повітря (саме це зумовило назву), що характеризується меншим показником потужності, ніж у стандартної зброї. Хоча в теорії воздушки не мають стелі потужності, що в певний час дозволяло розглядати їх як аналог традиційної зброї.

Перш ніж розібрати пристрій пневматичної гвинтівки із зазначеними відмінностями різних типів, варто визначитися з цільовим призначенням. Вона може використовуватися для:

  • розваги - під час активного відпочинку на природі може виникнути бажання потренуватися в навичках стрільби, знищуючи банки, пляшки та інші мішені, такий вид проведення часу ще називають плінкінга;
  • тренувань і змагань - характеристики спортивних гвинтівок строго регламентуються рядом параметрів, серед яких потужність, калібр і швидкість вильоту кульки;
  • полювання - найбільш потужний тип гвинтівок, для покупки і експлуатації яких може знадобитися дозвіл, з їх допомогою вийде полювати на птахів і невеликих звірів.

Також в деяких випадках пневматика може застосовуватися для самооборони. Вона надасть не тільки лякаючий ефект, але і зможе завдати серйозної шкоди зловмисникові.

Обмеження на покупку пневматичних гвинтівок

У нашій країні не існує єдиного закону як про пневматичну, так і про вогнепальну зброю. Однак деякі обмеження все ж є. Ви не зможете придбати пневматику без спеціальної ліцензії, якщо калібр її куль перевищує 4,5 мм, а швидкість вильоту кульки швидше 100 м/c. При цьому для необхідності ліцензування повинні співпасти обидві умови. Тобто при калібрі патронів в 6,35 мм, але при швидкості вильоту кулі менше 100 м/c отримувати дозвіл не потрібно.

Різновиди пневматичних гвинтівок

Практично всю пневматику можна розділити на види в залежності від:

  • потужності;
  • калібру;
  • конструкції.

Перший показник багато в чому залежить від цільового призначення. Якщо пневматична снайперська гвинтівка для полювання повинна відрізнятися високим показником потужності, то гвинтівка для тиру або стрільби по банкам на вулиці задовольнить потреби навіть на невеликих оборотах.

За калібрування виділяють такі типи кульок:

  • 4,5 мм - часто використовуються для плікінгових пневмат, однак для обходу законодавства виробники стали випускати потужні воздушки з таким калібром;
  • 5,5 мм - найчастіше такими снарядами заправляють ПСП воздушки, мова про які піде нижче, ідеальні для стрільби з дистанції в 70 метрів;
  • від 6,35 до 9 мм - ними заряджають мисливську пневматику високої потужності, для покупки якої може знадобитися дозвіл.

Досвідчені стрілки воліють орієнтуватися не стільки на потужність, скільки на точність. А вона залежить не тільки від прицілу гвинтівки, але також від маси і форми боєприпасу.

Що стосується конструктивних відмінностей пневматики, прийнято виділяти такі типи гвинтівок:

  • газобалонні;
  • пружинно-поршневі;
  • компресійні і мультикомпресійний;
  • PCP-пневматика.

Щоб зрозуміти, яка пневматична рушниця підійде саме вам, варто розібрати кожен механізм докладніше.

газобалонні гвинтівки

Газобалонні пневматичні гвинтівки, або COмоделі працюють завдяки використанню спеціального балона, який заповнений вуглекислим газом. Саме він і є джерелом енергії, що надає тиск на пульку при пострілі. Мінусом такої конструкції є невелика потужність, а також сильна залежність від температури і наповненості балончика.

У разі підвищення або пониження температурних показників на вулиці доведеться заново пристрілювати зброю, а при спустошенні балона куля може потрапити на кілька міліметрів нижче очікуваного місця приземлення.

Плюсом CO 2 -пневматікі варто назвати її компактність. Ця конструкція більше підходить для пістолетів, ніж для гвинтівок. Якщо в інших видах пневматики пістолети виходять досить громіздкими, то використання мініатюрних балончиків (8 або 12 г) дозволяє копіювати дизайн бойових пістолетів.

Газобалонні гвинтівки добре застосовувати на етапі ознайомлення з пневматикою, але при переході на інший тип воздушок доведеться вчитися заново. Таким чином, вуглекислий газ підходить тільки для плінкінга.

Пружинно-поршнева пневматика

ППП, або пружинно-поршневі пневматичні гвинтівки - це всім відома конструкція збройових воздушек, якими були наповнені всі радянські тири. Як зрозуміло з назви, такі пневмати оснащуються пружиною, яка виштовхує кулю при пострілі.

Найчастіше ці моделі гвинтівок перезаряджаються за допомогою перелому ствола, однак зустрічаються також воздушки з додатковим важелем у бічній частині або під стволом. Перелом стискає пружину, яка вивільняється після натискання на курок, створюючи тиск в резервуарі, що призводить до вильоту боєприпасу.

Також існують вдосконалені моделі з газовою пружиною (поршнем), яка візуально нагадує доводчик в меблів або амортизатор в багажниках автомобілів. Під час перелому відбувається взвод поршня, завдяки чому стискається газ. При пострілі така пружина характеризується невеликою віддачею, що позитивно впливає на точність попадання, знижує рівень шуму і вібрації. В газо-пружинних моделях оптика живе набагато довше.

В цілому гвинтівки ППП відрізняються розумною ціною при високих показниках потужності і точності. Ідеально підходять як для спорту, так і для полювання на невеликих птахів (особливо багатозарядні моделі).

Компресійна і Мультикомпресійна пневматика

Компресійна модель воздушки дозволяє нагнітати тиск за допомогою важеля, який накачує повітря. Такий вид гвинтівок відрізняється невеликою потужністю, а цільове призначення зброї - спорт або розважальна стрільба з невеликої відстані.

Зовсім інша справа - мультикомпресійна гвинтівка. Цей вид пневматики відрізняється від стандартної компресійної тільки тим, що важіль використовується не один, а кілька разів. Це дозволяє створювати більший тиск, збільшуючи потужність пострілу.

Найчастіше 10 рухів важелем допомагають досягти максимальної потужності, при цьому після шостого-сьомого качка буде потрібно докладати все більше зусиль для закачування повітря. Для експлуатації такої пневматики необхідна фізична підготовка, тому вона навряд чи підійде жінкам і підліткам.

Плюсом мультікомпрессіонок варто назвати можливість регулювання потужності. Для стрільби з невеликої відстані не завжди потрібно максимальна швидкість вильоту кулі, тому 4-5 рухів важеля насоса буде цілком достатньо. Також серед переваг слід відзначити:

  • відсутність віддачі;
  • тишу пострілу;
  • можливість зняття з взводу без необхідності пострілу;
  • тривале перебування в стані взводу.

Мінуси: без регулярного обслуговування і ретельного догляду такий вид пневматики швидко вийде з ладу.

PCP-гвинтівки

Вища ліга пневматичної зброї - PCP гвинтівка, або пневматика з попереднім накачуванням. Її принцип роботи полягає в наступному: гвинтівки оснащуються спеціальним резервуаром, куди під тиском від 200 до 300 атмосфер закачується стиснене повітря (газ). Такі воздушки мають безліч переваг:

  • ємності резервуара вистачає на кілька пострілів без дозаправки;
  • ви не витрачаєте сили на накачування повітря перед кожним пострілом;
  • у ПСП пневматики куля летить швидше, ніж у інших типів повітряних клапанів;
  • корпус і стовбур монолітні, не потрібно заряджати гвинтівку шляхом перелому, що позитивно впливає на приціл і термін служби зброї;
  • відсутня пружина - як наслідок, відсутній віддача;
  • показник купчастості пострілів близький до ідеального.

І головне достоїнство - швидкість вильоту кульки буде постійною, незалежно від тиску всередині резервуара. При зменшенні тиску повітря клапан всередині ємності залишається у відкритому положенні, подаючи необхідну кількість повітря всередину стовбура. Однак при мінімальних показниках точність може кілька збитися, відправляючи кулі трохи нижче передбачуваної мішені.

Також точність попадань страждає в перші 10 пострілів через занадто високого тиску. Багато виробників змогли позбутися цього недоліку, оснастивши гвинтівки редуктором, що знижує показники в резервуарі. Виходить, що з приблизно 80 пострілів, на які вистачає резервуара, 50-60 б'ють з максимальною точністю.

Накачування даного типу пневматичних гвинтівок здійснюється за допомогою звичайного ручного насоса або спеціального балона, при цьому буде потрібно адаптер, а резервуар необхідно заправляти на спеціальних станціях.

Критерії вибору пневматичної гвинтівки

Тепер, коли ви знаєте відмінності різних типів повітряних клапанів, саме час перейти до критеріїв вибору. Перед покупкою слід визначитися з кількома нюансами:

  • цільовим призначенням пневмата - різниця в характеристиках між гвинтівкою для розваги і спортивної гвинтівкою очевидна, тим більше це стосується зброї для полювання;
  • калібром - цей параметр також залежить від мети використання, при цьому для високих показників можуть діяти законодавчі обмеження;
  • відстанню до мішені - також важливий критерій вибору, який буде впливати на потужність;
  • конструкцією - вище були наведені всі типи пневматики, далі вибір за вами;
  • бюджетом - відразу визначте для себе бюджет, за рамки якого не зможете вийти (спираючись на наявну в розпорядженні суму, ви зможете підбирати характеристики зброї);
  • дизайном - якщо гвинтівка подобається зовні, стрільба з неї буде приносити більше задоволення.

Ідеальний варіант - PCP-гвинтівки, але вони будуть коштувати дорожче. Газобалонні - бюджетне рішення з мінімальними характеристиками, ППП уособлюють надійність, але вимагають постійного догляду, це ж стосується і Мультикомпресійний моделей. Також варто враховувати вартість не тільки гвинтівки, але і комплектуючих матеріалів, необхідних для експлуатації та догляду.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук