Кулі для пневматики: які бувають і як вибрати?

Як правило, пневматична зброя потребує особливих видів боєприпасів. Вибираючи серед різних видів куль для пневматики, варто пам'ятати, що від цього рішення безпосередньо залежить багато характеристик стрільби (точність, купність, пробивна здатність і т. д.). З метою підвищення характеристик стрільби починаються експерименти з різними видами боєприпасів. Але як вибрати кулі для пневматики із оптимальними показниками?

Щоб відповісти на це питання, слід ретельно ознайомитися з класифікацією боєприпасів для пневматичних гвинтівок. Адже всі вони поділяються залежно від форми, ваги, калібру, призначення, способу виготовлення і інших характеристик.

Найпопулярніші форми боєприпасів

У гладкоствольних моделях пневматики використовуються металеві BB кульки. Це патрони сферичної форми, які найкраще підійдуть для розважальної стрільби з відстані до 8-10 м. Залізні кульки не рекомендується застосовувати в зброю з нарізним стволом, так як вони здатні пошкодити нарізи.

Кулясті свинцеві снаряди відповідного калібру можуть бути задіяні в нарізному стволі. Проходячи через нього, вони отримують деякі обертання, які позитивно впливають на якість стрільби. Енергія свинцевих боєприпасів трохи вища, ніж у сталевих кульок, тому вони відрізняються більш високою проникливою здатністю.

У спортивній стрільбі використовуються ковпачкові боєприпаси з плоскою головною частиною. Вони виглядають, як свинцеві стаканчики, дно яких є головною частиною. Такі кульки ефективні при стрільбі з відстані до 10 м. Форма і невелика вага (0,25-0,35 г) не дозволяють забезпечити високу точність і силу.

Для полювання на дрібних тварин і стрілянини в розважальних цілях найчастіше застосовуються кулі зі свинцю зі сферичною голівкою. Така форма робить їх універсальними для будь-якої пневматики відповідного калібру, наділяє прекрасними аеродинамічними властивостями і високу проникаючу здатність.

Схожими характеристиками володіють пульки для воздушки з конічною головною частиною. Всупереч поширеній думці про їх більш високу вбивчу силу, це не так. Будь-яке відхилення від осі призводить до зниження купчастості, і при дотичному ударі снаряд зісковзує щодо мети. Боєприпаси можуть використовуватися для полювання на дрібних гризунів або птахів.

Моделі боєприпасів із спеціальною головною частиною задіюються в розважальній стрільбі. У них застосовується комбінація матеріалів: свинець і сталь. Сталевий сердечник виступає вперед на кілька міліметрів. Свинець грає роль гільзи, залишаючись зовні цілим, а сталевий сердечник поглиблюється всередину. Такі кульки відрізняються високю руйнівною дією.

Боєприпаси з поглибленням в головній частині призначені для полювання на дрібних гризунів або птахів. Така конструкція дозволяє пулі розкриватися при попаданні в ціль, підвищуючи шокову дію. Подібні снаряди можуть вибрати ті, чия зброя має високу потужність: тільки при високій швидкості руху кулі вони розкриваються.

Крім перерахованих вище видів, існують дротики. Їх використовують для розважальної стрільби з однозарядної зброї. Примітною особливістю є різнобарвний пензлик яскравого забарвлення в хвостовій частині. Для полювання такі моделі не підходять, так як мають дуже низьку проникаючу здатність.

Окремо варто згадати світло-шумові або сигнальні патрони. Вони мають циліндричну форму і виробляються з пластика. Дані боєприпаси використовуються в розважальних цілях або при пристрілювання зброї. Контакт з мішенню супроводжується шумом і спалахом: всередині знаходиться детонує склад на основі бертолетової солі.

Класифікація боєприпасів за вагою

Балістичні властивості кульок багато в чому залежать від потужності пневматики і власної ваги. Маса може бути дуже різною - від 0,25 до 1,1 м Якщо пневматична гвинтівка має потужність 7 Дж, то вага боєприпасів до неї не повинна перевищувати 0,5 м Коли потужність зброї 16 Дж, оптимальну вагу патронів - 0,67 м

Тому всі кулі для пневматичної гвинтівки класифікуються залежно від ваги. У малопотужних моделях пневматики і пістолетах CO 2 використовується найлегший тип. Загальна вага не виходить за межі 0,48 г. При правильному виборі можна застосовувати зброю для розважальної стрільби по мішенях і навіть у полюванні. Головне - не вимагати багато чого від воздушки або пістолету.

Середні по вазі кульки призначені для гвинтівок і пістолетів, потужність яких досягає 16-27 Дж. Вага такого виду доходить до 0,56-0,67 г. При використанні відповідно до потужностей зброї патронів істотно зростає точність стрільби.

Важкі боєприпаси задіюються для полювання на порівняно велику дичину. Вага кульки доходить до 1,1 г, що дозволяє вражати ціль на пристойній відстані. Якщо стріляти з близької дистанції, помітно падає швидкість польоту, точність і ефективність.

Класифікація куль за матеріалом

Сучасні виробники витратних матеріалів для пневматики пропонують не тільки різні форми і вагу боєприпасів, а й використовують найрізноманітніші матеріали. Природно, в більшості випадків це метали. Але є моделі, в яких гільза виконана з пластика, а сердечник - зі сталі або алюмінію.

Найбільш популярні свинцеві моделі, в деяких ситуаціях до свинцю додають сурму, яка збільшує твердість, але відсоток даного компонента зовсім невеликий (до 1,5%). Сталеві кульки використовують в гладкоствольних моделях пневматики, а свинець, алюміній і пластик - в нарізному.

Калібр кульок для воздушки та виробники патронів

Свинцеві кульки мають різний діаметр - калібр, який вибирається в залежності від типу пневматичної зброї. Для початку варто відзначити, що пневматику випускають в трьох видах: малий калібр (4,5-6,35 мм), середній (7,62-9 мм) і великий (11,43-14,5 мм).

У нашій країні, США і Великобританії калібри пневматики позначаються по-різному. Наприклад, нашому 4,5 мм відповідає стандарт .177. 5-міліметровим воздушки потрібні кулі калібру .20, а пневматика з калібром 5,5 мм відповідає показнику .22.

В англійській і американській класифікації не використовується нуль на початку, а калібр значить певну частину дюйма, довжина якого дорівнює 2,54 см. Англійці позначають цей показник в тисячних дюйма, а американці - в сотих.

У нашій країні вогнепальні боєприпаси називають кулями, а пневматичні - кульками. В англомовних країнах вживають термін bullets для вогнепальної зброї та pellets - для пневматичного.

Випуском боєприпасів для пневматичних гвинтівок і пістолетів займається безліч компаній:

  • Beeman;
  • JSB;
  • Stoeger;
  • Kovohute;
  • Norica;
  • Shanghai;
  • Gamo і ін.

Від виробника безпосередньо залежать якість і вартість боєприпасів. Існує кілька способів виготовлення: лиття, штампування, поперечне прокатування. Вироби найдрібніших калібрів відрізняються зі свинцю, тому що інші способи занадто дорогі. Середні і великі калібри отримують штампуванням і прокатування. Незалежно від способу виготовлення, похибка в одній партії становить не більше 0,005 г, якщо мова йде про вироби вищезазначених брендів.

Швидкість, кучність стрільби, забійний і рикошетирующий ефект, пробивна здатність

Сучасні пульки для воздушки розвивають значну швидкість. Залежно від потужності і типу пневматики вона може становити від 100 до 450 м/с і більше. Пістолети мають показник в межах 150-250 м/с. Максимальні можливості, які може забезпечити балон з CO 2, - 260 м/с. Потужні гвинтівки розвивають швидкість кульок до звукових показників (340 м/с).

Для використання пневматики на полюванні швидкість польоту кулі повинна становити не менше 190 м/с. Тільки так гарантується поразку гризуна або птаха.

Існують також зразки пневмобалонной пневматики, які вистрілюють боєприпаси зі швидкістю понад 450 м/с. Але в таких моделях вже застосовується не звичайний свинцевий патрон, а спеціальний, який має збільшену масу і особливу форму.

Кучність стрільби безпосередньо залежить від кваліфікації стрілка, типу зброї і обраних патронів. Найбільші показники демонструють професійні види пневматики, які використовуються в міжнародних змаганнях. При стрільбі з 10 м похибка не перевищує 1,6 мм. Кучність мисливських моделей становить 4 мм, а звичайних пістолетів, що стріляють кульками, - 30-40 мм.

Вражаючий ефект безпосередньо залежить від форми наконечника кулі, калібру, швидкості. Досліди показують, що найбільшим забійним ефектом володіють високошвидкісні воздушки. Куля вражає ціль, утворює на вході отвір, рівне 3-5 діаметрам кулі, і канал протяжністю 8-10 калібрів. Вражаючий ефект особливо важливий, якщо мова йде про вибір зброї для полювання.

Пробивну здатність називають вміння боєприпасу зберігати вражаючий ефект при попаданні в ціль. Для збільшення такої можливості сердечник боєприпасу роблять міцнішим. Вкрай важливим є баланс пробивний спосібності і вражаючого ефекту. Якщо куля проходить навиліт, її ефект може бути недостатнім при полюванні.

Рикошетирующим ефектом називають здатність кулі змінювати траєкторію при попаданні в перешкоду зі збереженням вражаючої здатності. Найсильніше схильні до рикошетів кулі сферичної форми або з твердосплавним сердечником.

Нюанси покупки боєприпасів

Вибір боєприпасів для пневматичної зброї - завдання непросте. Багато що залежить від цілей стрільби і індивідуальних вимог. Не варто сподіватися, що недорога малопотужна гвинтівка або пістолет продемонструють вражаючі результати. Тільки при стрільбі на невеликі відстані можлива висока точність.

Але навіть для потужної пневматичної зброї потрібні спеціальні кулі. Швидше за все, стрілку доведеться ретельно поекспериментувати з формами кульок, виробниками боєприпасів, дальністю до мети. Для гарної гвинтівки краще вибрати високоякісні патрони, які будуть відрізнятися збалансованими характеристиками.

На щастя, сучасні виробники пропонують велику різноманітність патронів для пневматики. Такі боєприпаси дозволяють вибрати оптимальне рішення для аматорської стрільби по банкам, професійних спортивних змагань або полювання на дрібних тварин.

Коментарі

Навіщо писати таку нісенітницю? Вже те, що автор називає кулю патроном (він не бачить між ними різниці), говорить про те, що він далекий від теми зброї та зокрема пневматичної. Навіщо писати про те, в чому не розумієшся?

Написати відгук