Тонфа - японський засіб самооборони

У всьому, що стосується бойових мистецтв, японцям немає рівних. І це стосується не тільки видовищних прийомів рукопашного бою, а й зброї. Знамениті японські тонфи є ефективним засобом самозахисту, чия популярність вийшла далеко за межі Японії. Тонфа - це холодна зброя родом з Японії, різновид якої (а саме гумова тонфа) застосовується при самообороні та в роботі поліцейських структур деяких країн.


Історія походження

Історія часто будується на припущеннях та припущеннях. І походження тонфи – не виняток. Деякі історики вважають, що батьківщиною її походження є Китай, інші вважають, що вона була створена в Індонезії. Але зараз найпопулярніша версія стверджує, що тонфа була створена в Японії, а саме — на острові Окінава з архіпелагу Рюкю.

Під час правління Се Сіна після однієї з громадянських воєн існували обмеження використання зброї. Ці обмеження сприяли нестандартному застосуванню сільськогосподарських інструментів як зброя — адже в суворий період Сенгоку, коли Японія являла собою нескінченно воюючі між собою розрізнені держави, питання захисту свого майна та життя стояло для селян особливо гостро. Тому дерев'яна ручка жорна стала прототипом тонфи.

Особливості конструкції

Тонфа - це дерев'яна палиця, яка має круглий або квадратний переріз, а довжина її варіюється від 50 до 60 см, що має перпендикулярну дерев'яну ручку. Рукоятка тонфи встановлюється на відстань третини або чверті довжини одного з кінців і має масивне навершие. Така зброя не створювалася за якимись стандартами - розміри підбиралися по руці людини.

За кілька століть базова конструкція тонфи практично не зазнала жодних змін. Дубинка тонфу завдяки простоті конструкції та ефективності прижилася не тільки в Окінаві, а й на інших японських островах. Нині ж вона активно використовується силовими відомствами деяких країн.

Догляд за тонфою

Багато видів пластмас і гуми, з яких зроблена тонфа, мають властивість тріскатися і деформуватися за певних умов. Щоб запобігти цим процесам та продовжити термін служби зброї, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

  • Не тримайте тонфу на морозі без потреби. На морозі деякі полімери та каучуки стають більш твердими та крихкими.
  • Та сама ситуація і зі спекотною сонячною погодою. Якщо довгий час тримати тонфу під палючим сонцем, то пластикові та гумові кийки можуть втрачати свою міцність.
  • Перед використанням тонфи оглядайте її на наявність тріщин. Якщо ви виявили їх або інші механічні пошкодження, краще не використовувати зброю.

Традиційно тонфа виготовляється з дерева та спортсмени віддають перевагу класичній її версії на тренуваннях. Матеріал класичної тонфи є значно чутливішим, а тому правила догляду злегка відрізняються:

  • Зброю необхідно оберігати від вогкості, особливо коли ви переносите її з одного приміщення до іншого (що особливо актуально для спортсменів, які носять його на тренування та додому). Оптимальним варіантом буде використання спеціального водонепроникного чохла.
  • Слід уникати частого знаходження зброї поруч із джерелом теплового випромінювання. До таких відносяться опалювальні радіатори, нагрівальні прилади та джерела відкритого вогню (наприклад, плита або похідне багаття). Ці правила потрібно дотримуватись для того, щоб захистити тонфу від короблення.
  • Перепади температури також шкідливі для тонфи, як і вплив занадто низьких або занадто високих температур. Під впливом таких різких перепадів дерев'яні волокна тонфи можуть луснути від удару. Тому в надто спекотну чи морозну погоду зброю краще зберігати у захищеному місці – наприклад, у багажнику автомобіля.
  • Під час тренувань не завдавайте ударів по занадто жорстких поверхнях з низьким рівнем амортизації. До таких відносяться дерева, стіни та металеві конструкції.
  • Бджолиний віск - це чудовий засіб для догляду за дерев'яною тонфою. Якщо ви будете хоча б раз на два місяці натирати їм зброю, це захистить її від вогкості.

Відсутність догляду призведе до швидкої появи деформацій та тріщин. Якщо дотримуватися всіх правил і дотримуватися порад, ви зможете продовжити термін життя тонфи і вона прослужить вам довгі роки.

Області застосування

Області застосування такої зброї, як тонфу, можуть бути такими:

  • В азіатських бойових мистецтвах. В основному це кобудо,кемп карате і т. д. У цих бойових мистецтвах використовують парну роботу тонфами. Зброю прийнято тримати за перпендикулярні рукояті, маючи основний ціпок палиці вздовж передпліччя. Тоді як коротка частина тонфи виступає межі рук.
  • У поліції, армії, охороні та інших силових структурах. Вони використовують інші тонфи — вони довші, ніж, що використовують у бойових мистецтвах. Також для таких цілей використовуються не парні, а одиночні тонфи. Найчастіше вони виконані із пластику або гуми, рідше зустрічаються сталеві телескопічні кийки-тонфи. Використовуються вони для самозахисту чи затримання небезпечних злочинців.
  • У самообороні серед звичайних громадян, але при цьому досить рідко, особливо якщо життя та діяльність звичайного громадянина не пов'язана з ризиком для життя та можливими нападами.

Звернемо увагу, що здебільшого подібні види зброї використовуються професіоналами (спортсмени та навчені люди із силових структур). Звичайні громадяни набагато частіше використовують менш громіздкі засоби самооборони, наприклад, газові балончики.

Питання легальності тонфи в Україні

Оскільки тонфи виготовляються з різних матеріалів і може бути різних розмірів, можливість їх використання звичайними громадянами відповідно стає під питання. На легальність конкретної тонфи вплине результат експертизи. Результатом можуть стати три варіанти:

  • Тонфу визнають господарсько-побутовим чи спортивним предметом, тобто не зброєю. У цьому випадку ви можете спокійно зберігати її, носити і використовувати. При носінні бажано мати при собі копію висновку експертизи на випадок зупинки поліцією на вулиці.
  • Тонфу визнають холодною зброєю. Якщо вона має історичне чи культурне значення, то вона може бути зареєстрована як колекційна холодна зброя. У такому разі її можна лише зберігати, а переносити чи перевозити — лише з дозволу МВС.
  • Тонфу визнають як спецзасіб, який може бути у володінні громадян.

При купівлі такого спеціалізованого товару, як тонфу, дозвіл, як висновку експертизи, має бути обов'язково. Його відсутність може завдати вам проблем із правоохоронними органами. Тому обов'язково уточнюйте у продавця, чи зброя йде в комплекті з відповідним документом.

Якщо висновків експертизи з товару у продавця немає, варто задуматися над пошуком більш надійного постачальника, ніж зазнавати себе зайвим неприємностям.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук