Догляд за пневматичним зброєю

На ринку стрілецького спорядження окремо виділяється пневматична зброя. На відміну від вогнепального, його функціональність забезпечується перетворенням кінетичної енергії молекул різного типу газу (скраплений, стиснутий або затверділий) на механічну, виштовхуючи кулю назовні і задаючи її дію.

Розрізняють кілька видів пневматичної зброї, залежно від:

  • варіанти застосування;
  • калібру та дульної енергії.

Різноманітність зброї дозволяє застосовувати її в спортивних змаганнях, на полюванні або як командне спорядження в пейнтболі. Дульна енергія та калібр снаряда прямо впливають на те, як використовуватиметься пневматична гвинтівка або пістолет.

Так моделі з потужністю до 3 Дж підходять новачкам, які тільки-но починають знайомитися зі зброєю. Моделі з дульною енергією від 3,5 до 10 Дж та калібром кулі не більше 8 мм відмінно підходять для занять пейнтболом та страйкболом. Гвинтівки з калібром 4,5 мм і не більше 7,5 Дж призначені для спортивних змагань. Для полювання рекомендується використовувати зброю калібру не більше 6,53 мм і з дульною енергією, що не перевищує 25 Дж.

Залежно від особливостей конструкції виділяють:

  • пневмотравматичне;
  • пневмоелектричний;
  • працююче за допомогою пневмопатронів;
  • використовувані балони;
  • компресійні;
  • пружинно-поршневі;
  • пневматику з попереднім накачуванням повітря.

Незалежно від того, як буде вироблено зброю, у вигляді гвинтівки, рушниці або пістолета, важливо доглядати його. Інакше суттєво знизиться функціонал зброї, вона може заклинити та нашкодити власнику у момент пострілу. Незалежно від моделі повітряної зброї, будь-яка її частина - гвинт, пружина, зріз, циліндр з поршнем просто зламаються, якщо заб'ються, цілком імовірно, що і частинками бруду. Але якщо ложа, у тому числі металева, потребує просто очищення від пилу, то решті деталей варто приділити більше уваги.

Наслідки відсутнього та неправильного догляду

Поширена помилка серед власників — не чищення пневматичної гвинтівки. Вважається, що якщо зброя стріляє повітрям, то вона не потребує догляду. Оскільки снаряди, що використовуються, не містять порох, то немає можливості утворення порохового нагару, здатного роз'їсти метал корпусу.

Але такий підхід небезпечний. Поєднання сталі з якої виготовлений стовбур та свинець кулі, при постійному терті здатне забруднити канали зброї, особливо при частому застосуванні. Подібний процес одержав назву «освинцівки». Чим частіше ви використовуєте зброю і чим вищий калібр кулі, тим істотнішим здійснюється освинцювання. Залежно від типу зброї, свинець може накопичуватися на різних частинах стовбура, найчастіше у першій третині або навіть у переднього дульного зрізу. Останнє характерно для гвинтівкових стволів із звуженням.

Догляд за пневматичною гвинтівкою актуальний і для тих, хто використовує сталеві кульки. Виробник снарядів не відстежує чистоту куль і кульок, а бруд, що накопичується всередині ствола, здатний вивести зброю з ладу навіть при рідкій стрільбі.

Не менш небезпечні і кулі, виготовлені з низьковуглецевого матеріалу, так як він схильний до корозії. Якщо не здійснювати періодичне обслуговування пневматичного пістолета, він просто вийде з ладу. Найчастіше дії корозії піддаються пневматичні пістолети, а точніше їх стовбури, які як робоче тіло використовують балони з діоксидом вуглецю (СО2). Кожен постріл обов'язково супроводжується охолодженням комплектуючих та утворенням конденсату. Додатково деякі недобросовісні заправники не осушують вуглекислоти, тому при пострілі по каналах стовбура проштовхується вуглекислий газ змішаний з водою.

Додатковим джерелом забруднення виступає консерваційне мастило, яке деякі власники забувають видалити. Інакше пневматичні гвинтівки під час пострілу підпалюють мастило, а залишкові продукти горіння вилітають у стовбур, які за агресивністю не поступаються пороховому нагару. При недбалому зверненні можна навіть отримати опік.

Чищення зброї

Знаючи як доглядати за пневматичною гвинтівкою, ви продовжите термін експлуатації приладу і захистите себе. Самі правила досить прості — необхідне періодичне змащення та чищення. Виробники гвинтівок та пістолетів найчастіше всі необхідні дані прописуються в інструкції, але незалежно від бренду слід повторювати процес очищення після кожного відстрілу. Нагар необхідно чистити.

Для підтримки чистоти необхідно застосовувати йоржики і ганчір'я. Вони допоможуть усунути свинцевий наліт. Тільки варто дбайливо користуватися ним, щоб запобігти появі подряпин.

Не варто забувати і про періодичне усунення зброї. Тепла мильна вода рідко здатна впоратися з поставленим завданням, тому досвідчені майстри рекомендують вдаватися до допомоги сумішей на основі гасу та лугу. Головне, не забути старанно промити ствол під проточною водою. Варто також уважно оглянути зброю після застосування засобів очищення.

Процес очищення дуже простий, достатньо слідувати наступним діям – видаляються залишки свинцю, знежирюється поверхня, просушується та змащується олією.

Змащення зброї

Якщо багато майстрів знають як чистити пневматичний пістолет, то правилами мастила нехтують. Нанесення тонкого шару забезпечує хороше просування кулі каналами в стовбурі. Правило особливо актуальне для власників зброї калібром 4,5 мм, інакше снаряд просто ковзатиме по стволу.

Як мастило рекомендується застосовувати рідкі матеріали. Якщо вирішується чим змащувати пневматичний пістолет, варто звернути увагу на солідол або літол. Але найкраще застосовувати спеціалізовану збройову олію. Навіть у такому разі не рекомендується наносити його надто рясно. Інакше посилюється процес освинцювання, а ударний механізм просто вийде з ладу.

Засоби догляду

Якщо немає можливості і не знаєте, як змастити пневматичний пістолет, а також які інструменти можуть знадобитися, варто звернути увагу на готові комплекти. Найчастіше він складається з дерев'яного шомпола та бронзового йоржика. Додатково можуть знадобитися ганчір'я для усунення плям та ацетонова рідина.

Також рекомендується для застосування не дерев'яний, а бронзовий шомпол із пластиковою плівкою. Він вирізняється більшою міцністю і довше прослужить. Можна також скористатися вішером, особливою насадкою на шомпол, для проштовхування тканини по стволу. Не варто здійснювати різкі рухи, достатньо лише проштовхнути частину ганчірки всередину і зробити певну кількість поступальних рухів.

Умови зберігання пневматичної зброї

Якщо знехтувати правилами експлуатації, можна зіткнутися з різними негативними наслідками, у тому числі забивання кульок усередині стовбура. Щоб запобігти такому, необхідно не тільки регулярно очищати інструмент, але й правильно зберігати його. Тобто слід:

  • уникати тривалого впливу прямих сонячних променів;
  • підтримувати в приміщенні для зберігання температуру не вище 24-26 градусів, а вологість трохи більше 75 %;
  • зберігати гвинтівку, пістолет і будь-яку іншу повітряну зброю або горизонтально, або стволом вгору, інакше можливе підтікання олії.

Оптимально використовувати спеціальні чохли. Якщо вони не надавалися в комплекті зі зброєю, її легко придбати окремо від сторонніх виробників. Обов'язково необхідно зберігати гвинтівки та пістолети у розрядженому стані.

Фахівці також рекомендують придбати для тривалого зберігання збройову шафу. Залежно від кількості зброї та снарядів підбирається індивідуально для кожного власника і може монтуватися в стіну, у підлогу або встановлюватися як окрема шафа.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук