Вибираємо найкращий легальний засіб самооборони

Правила придбання, зберігання та застосування зброї регламентуються чинним законодавством України. І закон у більшості випадків дає чіткі роз'яснення щодо того, що може перебувати у власності будь-якої людини, а для чого потрібен спеціальний дозвіл. Тож яку зброю можна носити із собою для самооборони? Пропонуємо разом із нами поринути у вивчення цього питання.


Класифікація зброї

За цільовим призначенням зброю прийнято класифікувати як:

  • відомче - для використання штатними співробітниками державних органів (прокуратури, лісової та воєнізованої охорони тощо) та недержавних організацій (служби безпеки аеропортів, охоронні агенції тощо);
  • військове - використовуване збройними силами;
  • навчальний - виготовлене як імітація справжньої зброї для ознайомлення та навчання;
  • холодне - сюди входить ніж, кастет, біта, арбалет, нунчаки та ін;
  • цивільне - застосовується для самооборони, полювання, занять спортом, як елемент колекції.

Як видно зі списку, засоби самооборони належать до категорії цивільної зброї. Розглянемо ще один поділ - за принципом вражаючої дії:

  • травматичне - стріляє гумовими кульками;
  • вогнепальне - постріл проводиться за рахунок сили тиску порохових газів;
  • газове - вистрілює газоутворювальним зарядом;
  • пневматичне - для пострілів використовують сферичні, напівсферичні, конічні та інші кулі, що виштовхуються зі ствола силою стисненого повітря;
  • спецзасоби - до них відносяться кийки, електрошокери тощо.

В принципі, зброя з кожної групи може застосовуватися цивільними особами з метою власного захисту, але...

Про що попереджає закон?

Де-юре травматами в Україні дозволяється користуватися лише особам, що належать до окремо взятих професійних груп (співробітникам МВС, суду, прокуратури, СБУ, податківцям, нардепам, журналістам та ін.). Щодо людей інших професій, то вони можуть володіти такими видами зброї:

  • з 18 років - газовими пістолетами/револьверами, пневматичним та холодним зброєю;
  • з 21 року - вогнепальним гладкоствольним для полювання;
  • з 25 років - вогнепальним мисливським з нарізним стволом.

За деяким винятком, на володіння всіма переліченими вище знаряддями потрібно отримувати відповідний дозвільний документ. До розряду винятків потрапили пневмати, що стріляють кулями калібром до 4,5 мм зі швидкістю польоту менше 100 м/с, а також газові балони.

Яку зброю обрати для самооборони?

Як показує практика, пневмати — не найкраща зброя для самозахисту, оскільки спочатку призначена для спортивно-тренувальної стрільби. І при неправильному його застосуванні може завдати каліцтва нападнику, які спричинять відповідальність перед законом самого обороняючого.

Відомо багато випадків, коли той, на кого нападали, потім опинявся на лаві підсудних, оскільки йому інкримінували перевищення допустимої самооборони. Людина змушена була доводити правомірність своїх оборонних дій. Тому цю категорію зброї ми не розглядатимемо. Адже мета самооборони — зупинити атаку, привести супротивника у стан, за якого він не зможе продовжувати напад. А заподіяння атакуючому болю може викликати зворотний ефект, тобто спровокувати чи посилити його злість та агресію.

То яка зброя для самооборони краща? З погляду фахівців, це газовий балончик, газовий пістолет та електрошокер. Розберемо їх особливості, переваги та недоліки.

Газовий балончик: плаксива нейтралізація

Мабуть, це найдоступніший за ціною «герой» нашого рейтингу. До того ж він може похвалитися невеликими розмірами, тому легко вміщається в дамській сумочці або кишені. Є лише одне "але": не всі газові балончики дозволені до застосування цивільним населенням. До групи заборонених входять вироби, які використовуються правоохоронними органами (з маркуванням "М").

Принцип дедії простий: усередині корпусу під тиском знаходиться подразнююча слизову оболонку очей і носоглотки речовина, що випускається назовні натисканням на кнопку дифузора. Дуже важливо дотримуватися запобіжних заходів при його експлуатації, інакше в разі небезпеки можна самим постраждати. Але якщо все зробити правильно, то нападник буде нейтралізований на короткий проміжок часу, якого вистачить, аби втекти та покликати на допомогу.

Балони бувають декількох видів:

  • аерозольні - випускають широкий струмінь у вигляді хмари;
  • спрямовані конічні - струмінь вужчий і має трохи більш точну спрямованість;
  • струмені – струмінь викидається вузька, всього кілька міліметрів шириною, стійка до вітру;
  • гелеві та пінні - «стріляє» гелем або піною.

Як наповнювач використовується сльозогінний газ або витяжка з натурального перцю.

Плюси: не потрібна роздільна здатність, доступність, простота застосування, компактність, мала вага, ефективність.

Мінуси: не дуже підходить для розпилення у закритих приміщеннях, на морозі ефективність знижується, коротка дистанція ураження, потрібно враховувати напрям вітру.

Що краще носити для самооборони: травматичний пістолет чи газовий балончик? Травмат абсолютно безкорисні проти зловмисника, одягненого в куртку та інший щільний одяг, чого не можна сказати про балончик.

Газовий пістолет: зі сльозами на очах

Насамперед слід врахувати, що на носіння та застосування газових пістолетів необхідно отримати ліцензію. Принцип впливу на противника також заснований на "пекучих" властивостях вмісту снарядів. Тому щоб відповісти на запитання, що краще купити для самооборони — газовий пістолет або балончик, пропонуємо одразу перейти до розгляду всіх «за» та «проти».

Плюси: можливість застосування на відстані 1-3 м, не залежить від температури навколишнього середовища, зовнішній вигляд (може мати психологічний ефект).

Мінуси: не найдешевший засіб, потрібен дозвіл, небезпечний у закритих приміщеннях, застосування залежить від напряму та сили вітру.

Що ще хочеться відзначити? Газ малоефективний щодо осіб, які перебувають у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. У цьому полягає одна з відмінностей газового пістолета від травматичного та будь-якого іншого.

Електрошокер: малюк-паралізатор

Про законність його застосування існують розхожі думки: поліція лякає адмінвідповідальність і вилучення пристрою, а адвокати говорять про те, що в країні немає жодного правового акта, де прописано, який саме виріб кваліфікується як електрошоковий. Тому де-факто його цілком можна віднести до засобів для відлякування бродячих собак.

Що краще для самооборони: електрошокер чи газовий балон? Шокер працює контактно, тобто при зіткненні зі шкірою утворює електричний розряд, що паралізує зловмисника терміном до 30 хв. У цьому його основна перевага.

Інші плюси: легальність, простота, застосування в будь-якому приміщенні та на вулиці, впливає через одяг.

Мінуси: необхідність близької дистанції, що гірше працює на морозі, не ефективний за кількох нападників.

Підсумкові міркування

Бажаючи визначити, яка зброя краща для самооборони, слід врахувати три фактори:

  • вільне придбання та носіння, без необхідності оформляти ліцензію;
  • простота конструкції, що забезпечує зручне використання;
  • ефективність у різних ситуаціях.

У будь-якому разі, головне — не перевищувати меж необхідної самооборони.

Коментарі

Все чітко написано, без всякої маячні. Має стислий обсяг багатьох факторів з дозволів та класифікації зброї до меж допустимої самооборони.

Написати відгук