Вибір воздушки для полювання і відпочинку: ППП, CO2, PCP

Багато фанати стрілянини розпочинали навчання саме на пневматиці. І не дивно для новачків це набагато безпечніше, і ціна на витратні матеріали не така вже й висока. Проте навіть після переходу на вогнестріл відмовити собі в задоволенні постріляти із пневматичної гвинтівки на відпочинку практично неможливо. А в деяких випадках їх використовують і для полювання.

Вочевидь, що з різних цілей потрібні різні моделі повітря. Як же розібратися у видових характеристиках та яку гвинтівку купити? Сьогодні ми постараємося відповісти на це питання і розповімо про те, про що часто забувають стрілки-початківці.

Три кити пневматів

Виходячи з джерела енергії, що лежить в основі пострілу, виділяють три основні види пневматичних гвинтівок:

У кожного є як плюси, так і мінуси.

Система ППП


Це найпоширеніший тип пневматики. Постріл у таких гвинтівках утворюється за допомогою пружини, що вивільняється, зведення якої проводиться важелем або переломкою стовбура. Поршень відтягує пружину назад. При спуску курка вона випрямляється, між поршнем і снарядом створюється тиск. Куля виштовхується з дула.

Так як пружина є в цій системі основним робочим елементом, необхідно стежити, щоб пневматичні гвинтівки не залишалися довгий час у зведеному стані. Інакше вона почне швидко просаджуватися, і сила пострілу послабшає. Швидкість пострілу коливається в діапазоні 100-380 м/с та вище.

Інші характеристики представлені у таблиці.

Плюси Мінуси
+ невисока ціна;

+ повністю автономна система (не потрібні балони, насос тощо);

+ широкий асортимент запчастин;

+ простота обслуговування;

+ можливість тюнінгу підвищення продуктивності.

- сильна віддача під час пострілу;

- Для високої точності стрілянини потрібна хороша вправність;

- Втрата пружиною своїх властивостей з часом.

CO2 пневматика

Пневматика на СО2 так званого газобалонного класу працює на основі властивостей вуглекислого газу. У процесі пострілу вуглекислота переходить з рідкого стану газоподібне, створюючи в резервуарі тиск.

Однак належний тиск СО2 здатний підтримувати лише за певного значення температур:

  • за 20 градусів воно становить близько 60 атмосфер;
  • при нульовій відмітці - не вище 33.

У таких пневматах частіше застосовуються балони на 8 грам, розраховані на 40-50 пострілів, та на 12 грам, здатні забезпечити 80-90 пострілів. Середня швидкість пострілу – приблизно 120 м/с.

Плюси Мінуси
+ висока точність;

+ немає віддачі (за винятком моделей з блоубеком);

+ Легкість стрілянини.

- Мала потужність (до 16 Дж);

- Залежність від температури повітря;

- Необхідність постійно стежити за наповненістю балона;

- Неможливість перезарядки балона в польових умовах.

PCP пневматика

Це найпотужніший клас карабінів. Друга назва - зброя з попереднім зарядом (або накачуванням). Як рушійна сила тут використовується стиснене повітря з тиском 200 атмосфер і більше. Він закачується в резервуар з допомогою спеціального компресора чи балона. При натисканні на курок його маленька частка вивільняється, надаючи кулі прискорення.

Сьогодні вибір РСР пневматики просто величезний. І, незважаючи на дорожнечу, вона досить популярна як серед ейрганнерів, так і в мисливських колах.

Плюси Мінуси
+ немає віддачі;

+ легкий взвод;

+ висока потужність;

+ відмінна точність;

+ швидка підзарядка;

+ 40-120 пострілів з одного підкачування.

- необхідність носити з собою насос або балон;

- висока ціна.

Досить велика частка РСР зброї випускається у компонуванні «булпап». У такій схемі ударно-спусковий механізм, магазин і казенна частина зміщені за рукояткою. За рахунок цього пристрій став компактнішим, покращилася маневреність і знизилося навантаження на руки.

«Своє» повітря: як вибрати?

Розглянувши основні характеристики ППП, газобалонної та PCP гвинтівки, яку вибрати фірму-виробника – питання далеко не останнє значення. Фахівці рекомендують віддавати перевагу відомим маркам. А дилема «яку купити пневматичну гвинтівку?» вирішується за допомогою позначення мети, для якої вона, власне кажучи, і купується - спорту, плінкінгу або полювання.

І якщо для розважальної та тренувальної стрільби газобалони пневматичні гвинтівки цілком підійдуть, то в полюванні вони будуть абсолютно марними. Газобалонка видає безліч пострілів без перезарядки і високу точність влучення. Але щоб підстрелити дичину та іншу дрібну живність, потрібна велика потужність та хороша швидкість, характерні для класу ППП та РСР.

Що краще: ППП чи РСР?

Суперечка між мисливцями у тому, що краще — переломка чи накачування, триває не один десяток років.

Спочатку опишемо переваги того й іншого типу. На користь гвинтівки РСР говорить той факт, що вона стріляє практично безшумно. І це величезна перевага, тому що гучний звук пострілу може злякати звіра. Також у ній відсутня віддача, чому оптика не втрачає своїх експлуатаційних якостей. Та й зброя може спокійно перебувати у зведеному стані протягом тривалого часу без ризику пошкодити частину механізму, на відміну від гвинтівок типу ППП.

Натомість в автономності ППП однозначно виграє. Адже воно завжди готове до роботи, і немає потреби у регулярному накачуванні резервуару. І це ідеальна якість за умов полювання. До того ж переломна гвинтівка не настільки залежить від зовнішнього середовища, тобто будь-якої погоди вона буде однаково потужною.

А тепер поговоримо про недоліки. Система на основі ПСП, як уже зазначалося, потребує періодичної підзарядки стисненим повітрям. Втім, одного закачування вистачає в середньому на 100 пострілів, чого виразно має вистачити для полювання. Що стосується зброї ППП, то її висока віддача при пострілі вбиває оптику. Також воно дуже галасливе. Хоча сучасні варіанти легко комплектуються глушниками, які частково вирішують цю проблему.

Але виробництво зброї не тупцює на одному місці, а вдосконалює та розширює свій асортимент. Тому сьогодні легко можна вибрати більш-менш недорогу РСР пневматику або суперпотужну пружинно-поршневу класу магнум, яка за всіма параметрами підходить для полювання. Тож у поєдинку «РСР vs ППП» абсолютного переможця виявити навряд чи вдасться.

Значення калібру під час вибору

Після того як із запитанням «що вибрати: ПСП чи ППП?» закінчено, уточнимо, що пневматичні гвинтівки поділяються ще й по калібру та швидкості вильоту кулі. Для полювання оптимальним вважається калібр 4,5 мм і більше, а швидкість – 250 м/с (з кулею вагою 0,6 г). Якщо швидкість вище 100 м/с та калібр перевищує 4,5 мм, то буде потрібно оформлення ліцензії.

Про що не можна забувати?

Головне правило користування пневматикою зводиться до того, що не можна порушувати норми законодавства та забувати про безпеку. І тому дозволимо собі нагадати деякі принципи правильної стрілянини.

Підготовка до стрілянини

Перше, що потрібно зробити, — визначити, яке око є провідним. Для цього обидві руки витягуються вперед, і долоні замикаються так, щоб між ними вийшов невеликий отвір.

Далі потрібно подивитися на будь-який предмет через це імпровізоване віконце спочатку правим оком, а потім лівим, по черзі закриваючи то один, то інший. При якому оці предмет залишиться у полі зору, той і є провідним. Саме за його допомогою варто прицілюватися.

Перед кожною стріляниною обов'язково потрібно оглядати пневмат: мушка і прицільна планка повинні міцно триматися на стовбурі - це дозволить точно потрапляти по мішеням.

Елементарна безпека

Щоб уникнути будь-яких непередбачених обставин, радимо запам'ятати низку простих правил:

  • завжди дотримуватися запобіжних заходів, навіть якщо впевнені в незарядженості гвинтівки;
  • не забувати про таке явище, як рикошет;
  • стежити за оточуючими людьми, щоб ніхто не потрапив під приціл під час пострілу;
  • тримати зброю на запобіжнику у перервах між пострілами;
  • ніколи не користуватися несправним пневматом;
  • не торкатися курка, крім як у момент пострілу;
  • розряджати пристрій відразу після стрілянини;
  • зберігання допускається виключно у розрядженому стані.

ППП проти ПСП: який фірми пневматична гвинтівка краща?

Мабуть, це питання, що найчастіше задається клієнтами. Вимушені визнати, що однозначної відповіді на нього немає і бути не може, оскільки, як говорилося, для кожної мети — своягвинтівка. Проте є безперечні фаворити:

  • На чолі рейтингу перебуває іспанська марка Gamo. Її продукція відрізняється демократичною ціною. Вона надійна, ергономічна та зовні приваблива. А модель Hunter 1250 вважається найпотужнішою ППП гвинтівкою, що має надзвичайну міцність і безвідмовність.
  • Crosman – американська фірма з півстолітньою історією. Виробляє надійну, практичну та довговічну зброю.
  • Серед вітчизняних виробників не можемо не відзначити модель переломної пневматики Чайка Mod.11. Приклад виготовлений із пластику, решта деталей — із металу. Відмінна «робоча конячка». З успіхом застосовується для розважальної стрілянини та полювання на пернатих/дрібних звірів.

Сподіваємося, що наш огляд позбавить вас болісних сумнівів і допоможе знайти «свою» гвинтівку.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук