Чи потрібний дозвіл на електрошокер в Україні?

Багато кого цікавить питання, чи можна носити електрошокер в Україні з собою легально? Для того, щоб відповісти на нього, ми підготували детальний матеріал про те, якими правовими нормами регулюється застосування та володіння цим пристроєм.

Знаходження у власності електрошокера законодавством не заборонено.

  • Верховна Рада України 17 червня 1992 року прийняв постанову № 2471-XII "Про права власності на окремі види майна". До даного нормативно-правового постановою додавався список майна, яке не може бути в власністю громадян України. Восьмим пунктом цього списку вказані електрошокери.
  • Вищезазначене постанова була прийнята на підставі на той момент діяв Закону України від 07.02.1991 р «Про власність», ч. 4 ст.13. , Який втратив чинність на підставі прийнятої 20 червня 2007 р Закону України «Про внесення зміни та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України».
  • Верховною Радою України в 1996 року 28 червня прийнято Конституція України, згідно статті 41 якої, ніхто протиправно не може бути позбавлений прав власності.
  • Конфіскація майна громадян може бути виконана виключно за рішенням суду в порядку, випадках та обсязі, встановлених законом.
  • У 2003 році 16 січня Верховною Радою України був прийнятий Цивільний кодекс, який вступив в силу з 01 січня 2004 року, в якому врегульовані правовідносини власності на майно. У частині 2 ст. 178 кодексу зазначено: види об'єктів цивільного права, в цивільному обороті перебування яких не допускається, повинні бути прямо вказані законом.
  • Т. к. Цивільний кодекс України є законом, то він має велику силу, ніж постанова Верховної Ради. Також, з огляду на, що кодекс України прийнятий пізніше, положення його повинні бути застосовані в першу чергу, а інші нормативно-правові постанови застосовуються в частині що не суперечить ГК України.
  • Виходячи з вищевикладеного, на даний момент немає жодного законодавчого документа України, в якому було б зазначено, що електрошокер не може знаходиться у власності громадян України або юридичних осіб.

Відповідальність за застосування електрошокера законом України не позначена.

  • КК України не передбачена відповідальність за носіння і використання електрошокера.
  • Верховна Рада України 25.04.1996 р прийняв закон до статті тисяча дев'ятсот п'ятьдесят чотири про порушення порядку виробництва, придбання, зберігання або реалізації електрошокових пристроїв і спец. коштів, які застосовуються співробітниками правоохоронних органів. Згідно цього закону КК України встановлено штраф рівний 4-7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією електрошокових пристроїв і спец. коштів.
  • З аналізу наведеного закону випливає, що залученими до адміністративної відповідальності можуть бути:
    • особи, які порушили порядок виробництва електрошокових виробів і спеціальних засобів, що застосовуються співробітниками органів правопорядку.
    • особи, які порушили порядок придбання електрошокових виробів і спец. засобів, що застосовуються співробітниками органів правопорядку.
  • Виходячи з вищевикладеного, на даний момент законодавство України не містить адміністративної або кримінальної відповідальності за застосування або носіння електрошокера.

Електрошокери заборонені

  • На території України закон про зброю до сих пір не прийнятий, хоча і було зареєстровано у Верховній Раді 11 законопроектів. Єдиною згадкою про електрошокер, яке зустрічається в адміністративному кодексі України, передбачено адміністративне покарання за застосування, носіння та реалізацію електрошокерів, у вигляді накладення штрафної санкції, розміром 51 грн - 117 грн. Приймається рішення про накладення штрафу судової комісією (не співробітників ДАІ, міліції, ППС). Так само дається пояснення, що на теріторріі України відноситься до спецзасобів, іменованого електрошокер. Електрошокером яляется пристрій, вироблене «Харківським інститутом електродинаміки», зване «ІР» (імпульсний розрядник), що перебуває на озброєнні у співробітників органів правопорядку.
  • Відповідно до вищезазначеного законодавством пристрої самооборони, що не випускаються «Харківським інститутом електродинаміки», не потрапляють під дію ст. 195 ч. 4 «Адміністративного кодексу», оскільки не класифікуються як спецзасоби.
  • Припустимо, співробітник органів правопорядку (ППС або міліції) вилучає у Вас електрошокер, стверджуючи, що Ви, володіючи цим пристроєм, є правопорушником. Відповідно до чинного законодавства України конфіскованого пристрій повинен бути передано на експертизу (дослідження) експертам-криміналістам, які надають висновок стосовно цього виробу. У межах території України жодна з існуючих експертних лабораторій не має матеріально-технічною базою, а так само зареєстровані методикою проведення експертизи пристосувань, схожих зовні на електрошокери. У зв'язку з вищевикладеним, експерти не можуть дати юридично аргументовану відповідь є чипристрій електрошокером або відлякувачем собак! Відповідно до чинного законодавства України експертиза не може проводитися більше ніж 2 тижні, тому прилад повинен бути повернутий Вам.
  • Коротко підсумуємо: в межах території України електрошокером є прилад, іменований «ІР» випускається «Харківським інститутом електродинаміки», всі інші пристрої, з юридичної точки зору - це відлякувачі собак, ліхтарі, розрядники, пристрої імітують шокери, в загальному, називайте як завгодно.

Автор

Шовкун Сергій
Усі пости автора